+48 32 728 30 97, 800 000 556

Tanie loty do Belfastu


Informacje: Belfast

wieża zegarowa

Stolica Irlandii Północnej oraz jedno z największych miast tego kraju, które przyciąga co roku zarówno wielu turystów, którzy są zainteresowani poznaniem jego historii oraz kultury Irlandii, ale również tych, którzy przyjeżdżają tam do pracy. Chociaż kojarzony jest głównie z okresem zwanym The Troubles, kiedy to prowadzone były w nim krwawe ataki pomiędzy nacjonalistycznymi katolikami i unionistycznymi protestantami, to dzisiaj jest prężnie rozwijającym się miastem, które wyrasta na ważny ośrodek gospodarczy tego regionu. Będzie to zatem świetne miejsce na spędzenie weekendu, podczas którego będzie można zaznajomić się ze specyfiką kraju. Niedaleko położone jest również międzynarodowe lotnisko, więc będzie można dostać się tam szybko i wygodnie.

Belfast położony jest u ujścia rzeki Lagan, która wpada do zatoki Belfast Lough. Z jednej strony otoczone jest malowniczymi wzniesieniami, w tym Cavehill, czyli miejscem gdzie znajdują się trzy duże jaskinie, a także rozciąga się stamtąd wspaniały widok na okolicę. Belfast to również duży port morski i stocznia, która znana jest z tego, że zbudowano tam Titanica. Bliskość gór sprawia, że często wiele osób przyjeżdża do Belfastu, aby móc oddać się aktywnemu wypoczynkowi i trekkingowi. Klimat w tej części wysp jest umiarkowany. Lata są bardzo ciepłe, a temperatura skacze wówczas do 25 stopni Celsjusza, a czasami wynosi nawet więcej. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec oraz sierpień, ale będzie można również spędzić tam miłe chwile późną wiosną oraz wczesną jesienią, gdy słupek rtęci nieco spada. Zimy są tam chłodne z temperaturą oscylującą wokół 5 stopni Celsjusza. Rzadko pada tam śnieg, ale dość często doświadczymy tam deszczu.

Sama nazwa miasta oznacza „ujście rzeki Feirste”. Belfast jest miastem o bogatej przeszłości, ponieważ jego początki datuje się mniej więcej na wiek XII, kiedy zbudowano tam normandzki zamek. Przez całe średniowiecze rozwój miasta nie postępował, ale od wieku XVII Belfast stał się popularnym ośrodkiem handlowym, gdzie prężnie działał przemysł włókienniczy. Niestety później miasto doświadczyło pożaru, który praktycznie strawił większość zabudowań. Belfast jednak odbudowano i wzniesiono tam również stocznię, co przyczyniło się do zwiększenia imigracji. Dzisiaj, po wielu latach walk przeciwnych sobie ugrupowań miasto powoli jest odnawiane. Można spędzić tam miło czas w lokalnych irlandzkich pubach, restauracjach oraz przenocować w doskonale przygotowanych hotelach.

Będąc w Belfaście, koniecznie trzeba przeznaczyć czas na zwiedzenie kilku najważniejszych zabytków. W centrum znajduje się plac Donegall Square wraz z ratuszem. Warto przejść się również do monumentalnej katedry św. Anny, która zlokalizowana jest przy Royal Avenue, siedziby Queens University czy też do Stormont, gdzie niegdyś rezydowali władcy Irlandii Północnej. Będziemy mogli również odpocząć w licznych parkach oraz ogrodach i palmiarniach pamiętających epokę wiktoriańską, a także odwiedzić popularne zoo. Niedaleko mieści się też malowniczy XIX-wieczny zamek.