Tanie latanie   Loty do Split Loty do Split (Chorwacja) w promocyjnej cenie

 
Loty do Splitu z Berlina
od 961.85zł
Linie lotnicze Lufthansa
Lufthansa

 
Loty do Splitu z Wrocławia
od 1120.28zł
Linie lotnicze PLL LOT
PLL LOT

 
Loty do Splitu z Londynu
od 1348.15zł
Linie lotnicze Austrian
Austrian

Informacje: Split

Split Apt

Portowe miasto w Chorwacji, które zachwyca swoim pięknem oraz zaprasza do wypoczynku. Split odwiedzany jest co roku przez miliony turystów, którzy spragnieni są relaksu oraz interesujących możliwości spędzania wolnego czasu podczas sprzyjającej pogody. Obfituje ono także w niezwykłe zabytki, a tamtejsze muzea są doskonale wyposażone. Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby bliżej zapoznać się z Chorwacją, to z pewnością Split będzie jednym z lepszych wyborów. Przywieziemy stamtąd same miłe wspomnienia, a także nie raz będziemy chcieli tam powrócić.

Split ulokowany jest w południowej części Chorwacji na Wybrzeżu Dalmatyńskim niedaleko Dubrownika. Jest to drugie co do wielkości miasto w tym kraju, które liczy sobie przeszło 200 tysięcy mieszkańców. To tam umiejscowione są również ważne zakłady przemysłowe, a także port handlowy oraz rybacki. Niedaleko miasta znajduje się również międzynarodowy port lotniczy, więc można się tam dostać szybko i wygodnie, zarówno gdy będziemy chcieli przeznaczyć na zwiedzenie tego niezwykłego miasta tylko weekend, jak i wolimy pojechać tam na nieco dłuższy okres. Sam Split jest miastem, które może pochwalić się starożytnymi korzeniami. Początkowo mieściła się tam grecka osada Aspalathos, a następnie przejęło ją Imperium Rzymskie, które przemianowało ją na Spalatum, gdzie swoją rezydencję miał cesarz Dioklecjan. W następnych latach Split stał się dominium Bizancjum, zbudowano tam kościół, a w VIII wieku duży port morski, który znacznie wpłynął na tempo rozwoju miasta oraz jego bogactwo. W późniejszych wiekach, tak jak inne miasta w Dalmacji, Split także często zmieniał swoich właścicieli, aby na początku lat dziewięćdziesiątych dostać się pod panowanie Chorwackie.

Jeżeli wybieramy się do Splitu, to pamiętajmy o tym, żeby zobaczyć również tamtejsze zabytki, które są świadectwem dawnej sławy oraz wielkości tej miejscowości. Najważniejszym z nich jest rozległy pałac cesarza Dioklecjana, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego koniecznie zobaczymy także bramę pałacową Porta Aurea, która do niego prowadzi, a także mauzoleum tego władcy, które w późniejszych latach, a dokładniej w VIII wieku zostało przebudowanie na i dzisiaj jest to katedra Świętego Duje. Warto zwiedzić też świątynię Jupitera, która została przekształcona na baptysterium, perystyl, ruiny akweduktów czy XV-wieczny gotycki kościół św. Franciszka. W tamtejszych muzeach również czekają na nas interesujące ekspozycję dokumentujące historię i dorobek kulturowy regionu.

Temperatury w Splicie zachęcają nas do plażowania oraz upajania się piękną słoneczną pogodą. Najwyższe wartości można zauważyć na słupku rtęci w okresie od czerwca do września, a upały notowane są głównie w lipcu i sierpniu. Wiosną oraz jesienią również można spędzić tam miło czas. Temperatury nie są jednocześnie niskie, a turystów w mieście jest mniej, więc będzie to idealny czas na zwiedzenie wszystkich jego zakamarków oraz swobodne wylegiwanie się na wybrzeżach i słuchanie szumu fal. Zimy w Splicie są łagodne i deszczowe, charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego.Aktualności

Chorwacja w promocji z Eurolot.com
Dubrownik Już od godziny 16 dzisiaj... startuje 4-dniowa promocja loty do Chorwacji z Eurolot.com! Wyloty w czerwcu z portów krajowych: Gdańsk, Kraków i Poznań, bezpośrednio. Ceny od 649 zł.


Linki

Tanie loty