+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Helsinki


Komunikacja miejska Helsinki

System komunikacji miejskiej jest w Helsinkach dobrze zorganizowany oraz rozwinięty. W skład transportu miejskiego wchodzą autobusy, metro oraz tramwaje.

Na wszystkie te środki transportu obowiązuje jeden typ karty magnetycznej, do której wyrobienia niezbędne jest podanie stałego adresu zamieszkania na terenie Finlandii oraz jeden typ biletów dostępnych u kierujących pojazdami. Jazda na biletach jest jednak sporo droższa.

Helsinki jako jedyne miasto w całej Finlandii posiadają tabor tramwajowy. Najpopularniejsze i najbardziej rozwinięte linie tramwajowe to nr 3B i 3T. Pojazdy kursują regularnie, jednak są dość oblegane w godzinach szczytu, co obniża nieco komfort podróży.

Warto wiedzieć, że w mieście znajduje się jedyne w kraju Muzeum Tramwajów.

Znacznie więcej połączeń oferują linie autobusowe, które są najbardziej rozwinięte ze wszystkich elementów transportu miejskiego. To na autobusach opiera się helsińska komunikacja miejska.

Autobusy kursują często, a prym w tej kwestii wiedzie linia Jokeri Line łącząca Helsinki i Espoo. Pojazdy te pojawiają się na przystankach co 5 minut i jeżdżą do późnych godzin nocnych. W autobusach wykorzystuje się nawigację satelitarną, dzięki której pasażerowie informowani są na bieżąco o wszelkich zmianach. Wiadomości takie pojawiają się także na helsińskich przystankach.

Przednie drzwi w pojeździe służą tylko do wsiadania, natomiast pasażerowie wysiadają drzwiami środkowymi i tylnymi.

Pojazdy nie zatrzymują się na wszystkich przystankach, jeżeli któryś z podróżnych nie wciśnie w autobusie przycisku „stop” lub nie zasygnalizuje tego machnięciem ręki czekając na przystanku.

Do 2:00 w nocy jeżdżą autobusy dzienne, a później na ulice wyjeżdżają autobusy nocne.

Stolica posiada jedyny w kraju system kolei podziemnej. Metro składa się z jednej linii, która zatrzymuje się przy 16 stacjach (8 podziemnych i 8 naziemnych). Trasa pociągów metra zaczyna się na stacji Ruoholahti i prowadzi do Mellunmäki lub od Ruoholahti do Vuosaari. Tory rozwidlają się w Itäkeskus.

Taksówki jeżdżące po stolicy Finlandii mają charakterystyczne żółte (lub w innych kolorach) tabliczki umiejscowione na bocznej części dachu samochodu. W mieście raczej nie zatrzymuje się pojazdów na ulicy. Taksówkę za to wziąć można z jednego z wielu postojów lub zamówić drogą telefoniczną.

Opłaty za kursy regulowane są przez fiński parlament. Podstawowa cena początkowa to 5,30 euro za dnia i 8,30 euro w czasie trwania taryfy nocnej. Za każdy 1 km należy doliczyć opłatę w wysokości 1,39 euro, a przy większej niż 2 ilości pasażerów cena ta wzrasta do 1,67 euro. Dodatkowo należy zapłacić za bagaż 2 euro i taką samą kwotę, jeśli weźmiemy taksówkę z lotniska. Większość kart kredytowych jest akceptowana przez fińskich przewoźników. Przykładowa opłata za kurs z Portu Lotniczego do centrum Helsinek to 30 – 40 euro.

W stolicy Finlandii działają wszystkie większe firmy trudniące się wynajmem samochodów. Szybko i łatwo można wypożyczyć auto za pośrednictwem naszej strony.

Fińska policja niezwykle surowo traktuje kierowców nieprzestrzegających prawa (np. rozmawianie przez telefon, przekraczanie prędkości, niezapinanie pasów przez wszystkich pasażerów, nieprzepuszczanie pieszych w miejscach dla nich wyznaczonych czy przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu w wysokości 0,5 promila). Istnieje bezwzględny nakaz przestrzegania pierwszeństwa dla osób jadących z prawej strony. Warto wiedzieć, że w Helsinkach oraz innych większych miastach, ruch monitorowany jest przez wiele kamer, które ułatwiają pracę fińskiej policji. Kary za nieprzestrzeganie przepisów są niezwykle wysokie, sięgają nawet kilku tysięcy euro, a policjanci mają w tej kwestii wolną rękę, ponieważ w tym kraju nie obowiązuje żaden taryfikator mandatów. Funkcjonariusz może też zabrać do aresztu kierowcę, który nie stosuje się do przepisów prawnych.

Opony zimowe obowiązkowe są w okresie od 1 grudnia do 28 – 29 lutego oraz przydają się także wiosną i jesienią ze względu na częste oblodzenie dróg i niskie temperatury.

Poza terenami zabudowanymi należy bardzo uważać na wchodzące na drogi łosie oraz renifery, które bardzo często uczestniczą w kolizjach drogowych.