+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Hanower


Komunikacja miejska Hanower

Na komunikację miejską w Hanowerze składają się autobusy, tramwaje oraz metro. Transport publiczny funkcjonuje w mieście na wysokim poziomie.

Na każdy z wymienionych wyżej środków transportu obowiązuje ten sam typ biletów. Cena biletów jednorazowych uzależniona jest od długości trasy i waha się od 1,20 do 3,20 euro. Za bilet całodobowy zapłacić trzeba od 3,60 do 6 euro, natomiast bilety jednodniowe dla grupy do pięciu osób kosztują od 7,20 do 12 euro.

Hanowerskie bilety dzielą się też na czerwone, mające ważność przez maksymalnie jedną dobę oraz niebieskie karty, na podstawie których można korzystać z usług komunikacji miejskiej przez więcej niż jeden dzień. Bilety te zostały rozdzielone pod względem stref. Czerwone bilety obowiązują w Hanowerze (ścisłym mieście), Umland (są to miasta i gminy ściśle przylegające do Hanoweru) oraz Region (obszary wiejskie bardziej oddalone od Hanoweru). Niebieskie karty działają na tym samym terenie, jednak w tym wypadku obszar Hanoweru podzielony został na Hanower 1 i Hanower 2.

Hanowerskie tramwaje poruszają się po trasach naziemnych oraz po torowiskach wybudowanych pod ziemią, które znajdują się głównie w centrum miasta. Rozwiązanie takie pomaga pasażerom, którzy wybrali podróż tramwajem uniknąć korków będących często spotykanym zjawiskiem w mieście. Tramwaje są bardzo nowoczesne, a co za tym idzie ekonomiczne oraz ekologiczne. W miejscach, w których dało się to zastosować, wybudowano torowiska z dala od ulic. Sieć tramwajowa składa się ze 120 km torów, przy których postawiono 195 przystanków. Tabor tramwajowy składa się z 12 linii.

Na tabor autobusowy składa się 135 pojazdów, które podróżują po 39 wyznaczonych trasach mających łączną długość 495 km. Autobusy zatrzymują się przy łącznie 683 przystankach. Jest to dość wygodny środek transportu, jednak wybierany niezbyt chętnie ze względu na korki, w jakich często przychodzi spędzić pasażerom autobusu dużo czasu. Z tego też powodu podróżni częściej korzystają z usług hanowerskiego metra i taboru tramwajowego. Ciekawostką jest, że część hanowerskich autobusów została zakupiona od poznańskiej firmy Solaris.

W Hanowerze mieści się wiele ważnych stacji kolejowych, dzięki czemu dotrzeć stąd można do wielu innych miejscowości, ale także podróżować pociągami po samym mieście. Główny dworzec kolejowy to Hannover Hauptbahnhof, który jest także jednym z najważniejszych i największych w kraju. Każdego dnia z jego usług korzysta średnio 250 tys. podróżnych.

Po mieście poruszać się można także wybierając szybką kolej S-Bahn. Łączy ona hanowerskie stacje oraz sąsiednie miejscowości. Dzięki kolejce dostać się można np. do Nienburgiem, Lehrte czy Langenhagen. S-Bahn w Hanowerze to 8 linii, które poruszają się po trasach o łącznej długości 385 km zatrzymując się przy w sumie 74 stacjach.

Chcąc skorzystać z usług firm taksówkarskich możemy wybrać jednego z naprawdę wielu przewoźników oferujących swoje usługi na terenie miasta. Taksówkę można zamówić telefonicznie (np. dzwoniąc pod nr 0511 3811) lub drogą internetową. Taxi można także „złapać” na ulicy, w tradycyjny sposób. Warto jednak wiedzieć, że przemieszczanie się po mieście taksówką jest naprawdę drogą opcją transportu. Opłacalne staje się to w przypadku wynajęcia większej taksówki, która przewieźć może grupy 7-9 osobowe.

W mieście działają wszystkie większe firmy trudniące się wynajmem samochodów. Za pośrednictwem naszej strony można skorzystać z ich usług i szybko oraz łatwo wynająć samochód. Dla kierowców nieznających niemieckich dróg przygotowano niezwykle pomocne bezpłatne przewodniki Tanken und Rasten, które dostępne są na stacjach benzynowych. W przewodnikach zamieszczone zostały mapki, na których zaznaczono stacje benzynowe oraz parkingi, a także objazdy dla szczególnie zatłoczonych ulic.

Niezwykle popularnym środkiem transportu w Hanowerze są rowery. Codziennie na ulicach miasta spotkać można wielu bicyklistów, zarówno eleganckich biznesmenów jak i sportowców, hobbystów czy rodziców z dziećmi. Specjalnie dla nich miasto przygotowało wiele udogodnień, jak np. bezpieczne ścieżki rowerowe, parkingi dla rowerów, wygodne zjazdy czy dopasowane sygnalizacje świetlne. Piesi również przyzwyczaili się do obecności wielu rowerów i szanują ich prawa, a co za tym idzie, w Hanowerze nie spotka się pieszych przechadzających się po ścieżkach rowerowych. Rowerzyści nie muszą mieć na głowie kasków, jednak należy pamiętać o włączaniu świateł. W dni powszednie w określonych godzinach, a w weekendy przez całą dobę można nieodpłatnie przewozić rowery środkami publicznej komunikacji miejskiej.