+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Budapeszt


Komunikacja miejska Budapeszt

Transport miejski w Budapeszcie stoi na dość wysokim poziomie i jest dobrze rozwinięty. Po mieście podróżować można m.in. za pomocą tramwajów, autobusów, metra, taksówkami, kolejką podmiejską, trolejbusami.

Istnieje wiele opcji niedrogich biletów komunikacji miejskiej. Przygotowano również specjalną ofertę da turystów w zależności od częstotliwości podróżowania, a także liczności grupy pasażerów.

Jednorazowe bilety na transport miejski:

  • jednorazowy 60-minutowy, niezależnie od ilości przesiadek i rodzaju środków transportu za 270 HUF
  • taki sam bilet 60-minutowy, ale kupowany u kierującego pojazdem to koszt 350 HUF
  • 10 biletów jednorazowych za 2350 HUF
  • jednorazowy bilet na metro uprawniający do wielu przesiadek w czasie do 30 minut w cenie 220 HUF
  • 60-minutowy jednorazowy bilet na przejazd liniami nocnymi za 350 HUF

Czasowe bilety na przejazdy komunikacją miejską:

  • bilet jednodniowy – 1550 HUF
  • bilet trzydniowy – 3400 HUF
  • bilet tygodniowy – 4000 HUF
  • bilet 14-dniowy – 5300 HUF
  • bilet miesięczny – 8250 HUF

Każdy bilet czasowy obowiązuje od godziny 00:00 w dniu, w którym zostanie skasowany do godziny 24:00 dnia, kiedy wygasa jego ważność.

Na zakup biletów obowiązujących 7 lub więcej dni należy posiadać aktualne zdjęcie, które umieszczone zostanie na specjalnej imiennej karcie.

Bilety zakupić można w kasach biletowych znajdujących się na stacjach metra, w wydzielonych punktach sprzedaży przy punktach przesiadkowych, pętlach autobusowych, na stacjach kolei HÉV, w maszynach biletowych oraz na oddziałach pocztowych.

Bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Budapeszcie przysługują dzieciom do lat 6 oraz osobom po 65. roku życia, które posiadają obywatelstwo kraju należącego do Unii Europejskiej.

Podróżując po mieście warto zaopatrzyć się w Kartę Budapeszt, czyli kartę turystyczną uprawniającą do darmowych przejazdów komunikacją miejską, a także dającą wiele zniżek na koszty pobytu oraz zwiedzania Budapesztu. Karta to pozawala m.in. na bezpłatne wejścia do ponad 60 muzeów, zniżki na zakup biletów na wiele wydarzeń kulturalnych (w tym koncertów) odbywających się w mieście, niższe ceny w restauracjach, sklepach, niektórych hotelach oraz wypożyczalniach samochodowych.

Kartę zakupić można w biurach informacji turystycznej Tourinform, na lotnisku, w hotelach, muzeach, kasach biletowych komunikacji miejskiej oraz w kioskach w kilku bardziej ruchliwych punktach w mieście.

6500 HUF kosztuje karta ważna przez 48 godzin, a za kartę 72-godzinną zapłacić trzeba 8000 HUF.

Metro w stolicy nazywane jest przez mieszkańców Földalatti. Jest ono najbardziej komfortowym i najszybszym sposobem na przemieszczanie się po mieście, ponadto jest dobrze rozbudowane. W jego skład wchodzą trzy linie: niebieska, czerwona i żółta. Łączą one wszystkie bardziej istotne punkty w mieście. Metro w Budapeszcie jest drugim (po londyńskim) najstarszym metrem w Europie. Zostało ono wybudowane w 1896 roku.

Stołeczne metro kursuje od 4:30 do około 23:30.

HÉV, czyli naziemna kolej podziemna to środek transportu bardzo popularny w Budapeszcie. Kolejka jeździ po mieście i dociera do miejscowości oddalonych od stolicy nawet o 50 km. Na kolej składają się trzy linie, które w doskonały sposób zostały skomunikowane z liniami metra, co bardzo ułatwia przesiadki. Na przejazdy kolejką HÉV obowiązuje zwykły bilet komunikacji miejskiej, o ile poruszamy się w obrębie granic administracyjnych miasta. Poza granicami Budapesztu należy wykupić odpowiedni bilet u konduktora w pociągu lub w kasach biletowych na stacjach.

Po mieście podróżować można także korzystając z niezwykle rozwiniętej i rozległej sieci tramwajowej. To bardzo ceniony i popularny środek transportu, choć często przez to zatłoczony. Tabor tramwajowy jest regularnie odnawiany, a obsługa naprawdę dba o potrzeby i wymagania pasażerów. Pojazdy kursują w godzinach 5:00-23:00 wzdłuż najważniejszych ulic miasta.

Na wysokim poziomie w mieście są także budapeszteńskie autobusy. Pojazdy są w większości nowe, komfortowe, niskopodłogowe i dobrane wielkością w zależności od potrzeb danej trasy. Ponadto kursują punktualnie i rzadko bywają zatłoczone poza godzinami szczytu. Autobusy jeżdżą po ulicach stolicy w tych samych godzinach co tramwaje, następnie podróżnych wożą autobusy nocne.

Dużym zainteresowaniem wśród przyjezdnych cieszą się trolejbusy. Warto choć raz przejechać się tym środkiem transportu ze względu na walory turystyczne tras, jakimi poruszają się trolejbusy (szczególnie linia 72 i 74). Charakterystyczne czerwone pojazdy kursują tylko na ternie dawnego Pesztu, czyli po lewej stronie Dunaju. Jeżdżą one w godzinach od 5:00 do 23:00.

Atrakcję turystyczną stanowią takie środki transportu miejskiego jak np. kolejka dziecięca, kolejki zębate podróżujące na Wzgórze Zamkowe oraz na Górę Széchenyi’ego (tramwaj nr 60), a także kolejka linowa na Górę Jana i linia metra M1.

Po Budapeszcie przyjezdni często przemieszczają się korzystając z usług firm taksówkarskich. Kurs nie jest bardzo drogi, szczególnie w porównaniu z cenami w większości stolic europejskich. Warto zawsze sprawdzać czy wsiadamy do samochodu taksówek zrzeszonych w oficjalnych korporacjach taksówkarskich. Pojazdy te mają na drzwiach napisane numery identyfikacyjne. Dobrze jest zawsze pilnować trasy, żeby nie dać się wywieźć na dłuższą, niepotrzebną wycieczkę.

Wręcz regułą jest, że taksometry taksówek branych z postoju na lotnisku i dworcu naliczą nam przynajmniej dwukrotnie wyższą stawkę. Należy więc unikać tego rodzaju „łapania” okazji.

W czasie trwania taryfy dziennej zapłacić powinniśmy opłatę początkową w wysokości 300 HUF oraz dodatkowo 250 HUF za każdy 1 km. Podróżowanie nocną taryfą to koszt opłaty bazowej w wysokości 420 HUF oraz 350 HUF za 1 km.

W Budapeszcie działa większość firm trudniących się wynajmem samochodów. Wypożyczyć auto można za pośrednictwem naszej strony, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem i odejmuje wiele zachodu jaki czeka nas
w każdej z wypożyczalni.

Warto wiedzieć, że wsiadając za kierownicę na Węgrzech nie można mieć we krwi żadnego alkoholu. Węgierska policja jest pod tym względem niezwykle restrykcyjna i każda ilość powyżej 0,0 promila grozi utratą prawa jazdy.
Sama jazda po mieście nie należy do najprzyjemniejszych. Miasto jest bardzo rozległe, a większość zabytków znajduje się w zakorkowanym zawsze centrum. Problemem jest też zabudowa miasta oraz niezwykła ciasnota ulic. Jeśli jednak musimy skorzystać z samochodu, warto wcześniej zapoznać się z rozkładem ulic na mapie.

Centrum miasta jest strefą płatnego parkowania. Dobrze jest wiedzieć zawczasu, ze parko maty nie przyjmują więcej niż 25 monet jednorazowo. Za brak opłacenia miejsca parkingowego grozi odholowanie samochodu i wysoka grzywna. Opłata za 1 godzinę parkowania wynosi około 200 HUF.

Aktualności

Coraz ciekawiej… Wizzair poleci do Istambułu

Błękitny Meczet
Izrael, Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a teraz także Turcja – Wizzair od sierpnia będzie latał z Budapesztu do Istambułu. Bilety są już w sprzedaży, ceny od 307 zł zł za bilety w dwie strony!