Tanie latanie   Loty do Helsinki   Czas wolny, zabytki Helsinki Loty do () w promocyjnej cenie

Czas wolny, zabytki Helsinki

Przebywając w Helsinkach warto odwiedzić w wolnym czasie kilka ciekawych miejsc, jak chociażby Pałac Prezydencki z XIX wieku. Obecnie jest to jedna z siedzib prezydenta Finlandii.

Charakterystycznym helsińskim obiektem są także Organy Sibeliusa – ogromna rzeźba postawiona w hołdzie fińskiemu kompozytorowi Jeanowi Sibeliusowi. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi przypominającemu wielkie organy ze strunami z 24 ton stalowych rur.

Połączenie rozrywki i historii stanowi Linnanmäki, czyli zabytkowe wesołe miasteczko. Mieści się ono w dzielnicy Alppila. W miasteczku znajduje się ponad 40 urządzeń, hale z automatami do gry, kioski, scena zewnętrzna i restauracje. Najstarsze urządzenie to karuzela wzniesiona w 1896 roku, jednak największą popularnością wśród odwiedzających cieszy się kolejka górska wybudowana w 1951 roku.

Na grupie sześciu wysp helsińskich umiejscowiona jest twierdza Suomenlinna. Miała ona ochraniać miasto przed atakami ze strony Morza Bałtyckiego. Wpisana została ona na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO z uwagi na wiek oraz znaczenie historyczne i kulturalne. Obecnie znajduje się tam wiele obiektów muzealnych, a także centrum sztuki krajów skandynawskich. Do twierdzy prowadzi specjalny tunel lub można się do niej dostać wykorzystując prom, który odpływa z rynku głównego.

Najbardziej reprezentacyjną część miasta stanowi Plac Senacki wraz z wnoszącą się na nim katedrą luterańską (Tuomiokirkko). Plac jest centralnym punktem miasta i otoczony jest przez szereg zabytkowych obiektów.

Niemałą atrakcję w Helsinkach stanowią przejażdżki statkiem lub promem po morzu, a także wycieczki mniejszymi łodziami na przylegające wyspy. Warto odwiedzić także helsiński port i zobaczyć cumujące tam łodzi, statki oraz jachty.

Wzdłuż nadbrzeża portowego rozciąga się Plac Targowy Kauppatori. Przebywając na nim można nie tylko zaopatrzyć się w świeże owoce morza, ale także podziwiać przylegające do niego neoklasycystyczne budynki.

Miłośnicy historii z pewnością powinni wybrać się na zalesioną wyspę Seurasaari, gdzie znajduje się Skansen Seurasaari. Skupia on na swoim terenie XVIII- i XIX-wieczne przykłady budownictwa z całego kraju. Odbywają się tam także pokazy prac rzemieślniczych.

Ciekawostkę stanowi również Kościół Tivalahden, który został wykuty w czerwonej, granitowej skale.

W Helsinkach natrafić można również polski akcent - w 1860 roku dla żołnierzy polskich, którzy służyli wtedy w armii rosyjskiej wzniesiono Kościół św. Henryka. Raz w miesiącu odbywają się w nim msze w języku polskim. Mieści się tam także tablica upamiętniająca pielgrzymkę Jana Pawła II.

W czasie wolnym od pracy i zwiedzania fińskiej stolicy warto wybrać się do jednej z tamtejszych restauracji serwujących tradycyjną skandynawską kuchnię. Specjalnością kulinarną miasta jest zupa z renifera. Dania z tego zwierzęcia są jednak bardzo drogie i nie w każdej restauracji można na nie natrafić. Ponadto w kuchni fińskiej królują ryby, dziczyzna i przetwory mleczne. Szczególnie polecanym daniem jest także zupa – krem z łososia.

Lokalnych dań skosztować można np. w Ravintola Lappi przy Annankatu 22. Popularne w Filandii są również dania rosyjskie. Tymi zajadać się można w Saslik (Mikonkatu 9) lub w restauracji Kasakka (Meritullinkatu 13). Niezwykle popularną helsińską restauracją jest lokal otworzony przez Bruce'a Willisa, Demi Moore i Geenę Davis. W Planet Hollywood serwuje się, a jakże, dania amerykańskie. Ponadto wystrój nawiązuje do świata filmu i w lokalu zobaczyć można wiele pamiątek z planów filmowych.

Dobrym pomysłem na relaks będzie także skorzystanie z usług fińskiej sauny. Dla Finów jest to nieodłączny element niemalże każdego dnia. W mieście znaleźć można naprawdę wiele takich miejsc.

Życie kulturalno – rozrywkowe to także koncerty. W wielu klubach czy pubach w Helsinkach posłuchać można każdego wieczora muzyki na żywo. Najwięcej bezpłatnych koncertów organizuje się w Kaivopuisto.

Życie nocne toczy się w tym mieście niemalże każdej nocy. Nie bez znaczenia jest w związku z tym fakt, że Helsinki mają największą izbę wytrzeźwień w całej Europie. Rozrywki okraszonej alkoholem (lub nie) zaznać tu można w ogromnej ilości pubów, klubów i dyskotek, w których każdy znajdzie dla siebie odpowiednią muzykę, towarzystwo i wystrój.