+48 32 728 30 97, 800 000 556

Tanie loty do Norymbergi od 647 PLN• Loty z Warszawy.


Informacje: Norymberga

Nuremberg Apt.

Stolica niemieckiej Frankonii i miasto o historycznych korzeniach, które przyciąga turystów swoimi zabytkami oraz wyjątkowym klimatem – Norymberga powinna znaleźć się na listach miejsc wartych odwiedzenia przez każdego, kto ciekaw jest świata. Zazwyczaj kojarzymy ją z ustawami i procesami norymberskimi, co jest również świadectwem jej bogatej, lecz momentami niezbyt chlubnej historii. To stąd pochodzi słynny malarz Albrecht Dürer, uważany za jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego renesansu, a także swoje życie zakończył tam Wit Stwosz. Niedaleko Norymbergii znajduje się też międzynarodowy port lotniczy, zatem można tutaj wygodnie przylecieć, aby spędzić w mieście świetny weekend i poznać jego kulturę i zaznajomić się z zabytkami.

Pierwsze pisane wzmianki o Norymberdze pochodzą z X wieku, gdyż znajdował się tam ważny zamek, stąd też prawdopodobnie wywodzi się nazwa miasta, która oznaczać może „skalista góra”. Rozwój miasta oraz rozkwit jego znaczenia kulturalnego i politycznego przypada na czas renesansu, kiedy to Norymberga była jednym z większych centrów handlowych w tej części Europy. W XVIII wieku znaczenie miasta nieco podupadło, jednak na jego ponowne ożywienie miał wpływ wybór tej właśnie miejscowości na ośrodek ruchu nazistowskiego. W czasie II wojny światowej miasto to zostało zbombardowane przez aliantów, co spowodowało zniszczenie unikatowej architektury, która praktycznie istniała w Norymberdze od czasów średniowiecznych. Obecnie można podziwiać tylko nieliczne ruiny, które świadczą o niegdysiejszej randze miasta.

Najważniejszym i najstarszym punktem jest zamek, który znajduje się na wzniesieniu i góruje nad cały miastem. Miasto to jest również otoczone fortyfikacjami oraz średniowiecznymi basztami. Centralnym punktem jest rynek nazywany Hauptmarkt. To na nim znajduje się jeden z symboli Norymbergi, czyli studnia Schöner Brunnen. Została ona zbudowana w XIV wieku i otoczona jest kutym ogrodzeniem. Sama studnia jest bogato zdobiona i ma formę wieży, więc przyciąga bardzo wielu turystów, którzy chętnie odwiedzają ją też z tego powodu, że w płocie ją otaczającym znajduje się ruchomy pierścień z mosiądzu, którego trzykrotne przekręcenie ma przynosić szczęście.

Niedaleko rynku znajduje się też kilka zabytkowych kościołów, między innymi kościół św. Sebalda z rzeźbami Wita Stwosza i Kościół Najświętszej Marii Panny. Oprócz tego Norymberga oferuje również liczne muzea z unikatowymi eksponatami. W Muzeum Narodowym zobaczymy dzieła Dürera, Cranachów i Wita Stwosza. Warto również zwiedzić Dom Dürera, gdzie przechowywane są pamiątki związane z tym wybitnym twórcą. Po wyczerpujących wycieczkach będzie można odpocząć w licznych parkach, które rozsiane są po całej Norymberdze, a także posilić się w lokalnych restauracjach, gdzie będzie można spróbować specjałów kuchni niemieckiej.

Po Norymberdze najlepiej jest poruszać się piechotą, gdyż stare miasto można łatwo zwiedzić w niedługim czasie. Transport publiczny jest również na bardzo wysokim poziomie, dlatego też każdy turysta powinien znaleźć dla siebie idealny sposób na zwiedzenie tego pięknego miasta.