+48 32 728 30 97, 800 000 556

Tanie loty do Kijowa od 405 PLN• Loty z Warszawy, Katowic.


Informacje: Kijów

widok na Kijów

Największe miasto Ukrainy, a także stolica tego państwa. Kijów to nie tylko ważny ośrodek administracyjny oraz gospodarczy, ale również zabytkowe miasto, które co roku przyciąga miliony turystów, którzy chcieliby poznać jego unikalną architekturę oraz dowiedzieć się czegoś więcej o historii, kulturze i tradycji Ukrainy. Jeżeli jeszcze nigdy nie byliśmy w Kijowie, to z pewnością warto pojechać tam na weekend, ale lepiej jest przeznaczyć na zwiedzanie tego urokliwego miejsca o wiele więcej czasu, ponieważ liczba zabytków i muzeów jest przytłaczająca. Do miasta dostaniemy się szybko i łatwo, ponieważ niedaleko położony jest międzynarodowy port lotniczy.

Kijów jest malowniczo ulokowany nad brzegami rzeki Dniepr i mieści się na północy Ukrainy. W Kijowie znajdują się także liczne uniwersytety, więc miasto to przyciąga także studentów, którzy odpowiedzialni są za jego niezwykły klimat i akademicki rys. Często odbywają się tam również różnego rodzaju targi. Sam Kijów jest miastem, które zajmuje prawie 840 kilometrów kwadratowych i mieszka tam przeszło 2,7 miliona osób. W całej aglomeracji, do której zaliczają się także okoliczne miejscowości, żyje ponad 5,2 miliona ludzi, co czyni również z Kijowa jedną z największych metropolii w tej części Europy.

Klimat w Kijowie odznacza się gorącymi latami oraz często mroźnymi zimami. Najwyższe temperatury notowane są w czerwcu, lipcu oraz sierpniu, kiedy wynoszą one najczęściej od 20 do ponad 35 stopni Celsjusza. Lata są również suche, więc nie będziemy musieli przejmować się tym, że przyjazd do Kijowa zostanie wówczas zepsuty przez brzydką pogodę. Wiosny i jesienie są nieco chłodniejsze, a termometry wskazują wtedy około 5-15 stopni Celsjusza. Zimy z kolei często są śnieżne z utrzymującymi się przez dłuższe okresy ujemnymi temperaturami. Najlepszym czasem na podróż do Kijowa będzie zatem sezon wakacyjny, kiedy w pełni będzie można podziwiać wspaniałą architekturę tego miasta, a także uczestniczyć w licznych koncertach, festiwalach i wystawach.

Historia Kijowa rozpoczyna się w V wieku naszej ery, kiedy został on ważną osadą handlową na szlaku łączącym Konstantynopol z krajami skandynawskimi. W okresie od IX do XI wieku był określany jako Kanugard, Chunigard lub Känu-gard i to właśnie tam odbywała się większość transakcji handlowych na Rusi. Dość szybko niewielka miejscowość przekształciła się w dynamicznie rozwijające się miasto, które było także przedmiotem wielu zatargów. Znajdowało się ono pod panowaniem Wielkiego Księstwa Litewskiego, Polski i Rosji, a dzisiaj jest najważniejszą metropolią Ukrainy.

Będąc w Kijowie, koniecznie należy dość dużo czasu przeznaczyć na zwiedzanie tamtejszych zabytków, głównie majestatycznych oraz zapierających dech w piersiach kościołów, które najczęściej odznaczają się śnieżnobiałymi ścianami i złotymi oraz zielonymi kopułami. Jednym z najsławniejszych z nich jest Ławra Pieczerska, której korzenie sięgają XI wieku. Jest to ogromny kompleks świątynny, który powinien obowiązkowo znaleźć się na naszej liście miejsc wartych zobaczenia. Następnym są cerkiew nazywana Soborem Mądrości Bożej, monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach czy cerkiew św. Andrzeja. Warto przejść się też na Majdan, czyli Plac Niepodległości, gdzie rozgrywały się wydarzenia pomarańczowej rewolucji.

Aktualności

Loty do Dubaju za 740 zł!

Burj Al Arab
Nie lada gratka dla miłośników Orientu… i super okazji! UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES mają w swojej ofercie bilety do Dubaju za 740 zł. Nawet biorąc pod uwagę koszty związane z uzyskaniem wizy i dojazdem do Wilna – trzeba przyznać – cena jest śmiesznie niska! Bilet w opcji multicity.