+48 32 728 30 97, 800 000 556

Tanie loty do Dublina od 158 PLN• Loty z Warszawy, Wrocławia .


Informacje: Dublin

Liffey

Dublin to największe miasto orz stolica Irlandii. Położony jest na wschodnim wybrzeżu kraju, nad samym Morzem Irlandzkim, przy ujściu rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Za sprawą rzeki miasto zostało podzielone na dwie znacznie różniące się od siebie części: Southside i mniej nowoczesną i zamożną Northside.

Miasto to główny ośrodek kulturowy, turystyczny, administracyjny, ekonomiczny oraz przemysłowy w Irlandii.

 • Czas letni: należy odjąć 1 h od czasu polskiego
 • Czas zimowy: należy odjąć 1 h od czasu polskiego

Komunikacja miejska w Dublinie jest bardzo dobrze zorganizowana i dość przejrzysta dla podróżujących. Bilety są w rozsądnych cenach, a dzieci, studenci oraz seniorzy mogą liczyć na spore zniżki. Niewielkim problemem (lub raczej zaskoczeniem) może okazać się fakt, że na ulicach miasta nie znajdziemy kiosków. Bilety kupić można w automatach znajdujących się przy przystankach (płacąc bilonem, banknotami lub za pomocą karty kredytowej) albo u kierowców. Warto również wiedzieć wcześniej, że w mieście brak rozkładów jazdy na przystankach (sprawdzić je można jedynie w Internecie), za to na każdej stacji umieszczone są tablice świetlne, które wyświetlają informacje o czasie przyjazdów kolejnych trzech pojazdów.

W mieście linie tramwajowe obsługiwane są przez firmę Luas. Są to bardzo komfortowe, niezawodne i szybkie pojazdy. Tramwaje są chętnie wybieranym środkiem transportu także ze względu na duże zatłoczenie dróg, szczególnie w godzinach szczytu.

Po Dublinie podróżować można za pomocą dwóch linii Luasa:

 • linia zielona (południowa):
  kursuje z St.Stephen’s Green do Sandyford
  ważniejsze przystanki: St. Stephen’s Greek, Bechwood i Miltown, Dundrum i Balally, Sandyford
  czas przejazdu: 22 minuty
 • linia czerwona (północno-południowa):
  kursuje z Connolly do Tallaght
  ważniejsze przystanki: Connolly, Abbey Street, Jervis, Smithfield, Heuston Station, oraz Kylemore, Red Cow Depot,
  Tallaght
  czas przejazdu: 48 minut

Tramwaje jeżdzą w dni powszednie w godzinach 5:30 – 00:30, w soboty od 6:30 do 00:30, a w niedziele i święta
w godzinach 7:00 – 23:30.

Ceny biletów zależne są od długości planowanej trasy oraz ilości stref, po których będziemy podróżować. Na każdym przystanku znaleźć można przejrzystą mapę z wyodrębnionymi strefami, a także cenami za przejazd.

Ceny* biletów czasowych:

 • jednodniowy: 4,80 €
 • siedmiodniowy: 17,20 €
 • miesięczny: 67 €

Ceny biletów czasowych „Combi Tickets” (uprawniających do jazdy tramwajami i autobusami):
jednodniowy: 6,80 €
siedmiodniowy:: 26 €
miesięczny: 113 €

Linie autobusowe z Dublinie moją bardzo duży zasięg i są komfortowe, jednak bywają zawodne podczas największego zatłoczenia dróg w mieście, co niestety zdarza się bardzo często. Pojazdy kursują od wczesnych godzin porannych do północy, po czym korzystać można z usług autobusów nocnych. W mieście skorzystać można z prawie 200 dziennych linii autobusowych i 24 linii nocnych. Bilety autobusowe zakupić można tylko u kierowcy.

Ceny i rodzaje biletów:

  • jednorazowe w zależności od ilości przystanków:

  • 1 – 3 przystanków: €1.05
  • 4 – 7 przystanków: €1.50
  • 8 – 13 przystanków: €1.70
  • 14 – 23 przystanków: €2.00
  • czasowe:

  • jednodniowy: 6,00 €
  • trzydniowy: 11,50 €
  • siedmiodniowy: 23,00 €
  • czasowe „Combi Tickets” (na przejazd zarówno autobusami jak i tramwajami):

  • jednodniowy: 6,80 €
  • się miodniowy: 26 €
  • miesięczny: 113 €
  • czasowe „Bus & Rail Short Hop” (na przejazd autobusami lub kolejką podmiejską Dart):

  • jednodniowy: 9,30 €
  • siedmiodniowy: 31,50 €
  • miesięczny: 119,00 €

Warto wiedzieć, że dubliński kierowca może nie zatrzymać się na przystanku, jeśli uzna, że pojazd jest już zbyt zatłoczony (oczywiście poza sytuacją kiedy ktoś zasygnalizuje chęć opuszczenia autobusu). Ponadto wsiąść do pojazdu można tylko przednimi drzwiami, po wcześniejszym zasygnalizowaniu kierowcy jadącego autobusu chęć skorzystania pojazdu. Stojąc na przystanku należy machnąć ręką, w przeciwnym wypadku autobus nie zatrzyma się.

W Irlandii panuje zwyczaj dziękowania kierowcy za wspólną podróż oraz życzenie sobie miłego dnia przy wysiadaniu z pojazdu.

Po stolicy Irlandii podróżować można także za pośrednictwem szybkiej kolejki podmiejskiej (DART), która przez Dublińczyków nazywana jest „naziemnym metrem”. Kursuje ona pomiędzy stacjami: Malahide, Howth, Sutton, Bayside, Howth Junction, Kilbarrack, Raheny, Harmonstown, Killester, Clontarf Road, Connally Station, Tara Street, Pearse Station, Grand Canal Dock, Lansdowne Road, Sandymount, Sydney Parade, Booterstown, Blackrock, Seapoint, Salthill and Monkstown, Dun Laoghaire, Sandycove and Glasthule, Glenageary, Dalkey, Killiney, Shankill, Bray oraz Greystones.

DART jest najchętniej wybieranym środkiem komunikacji dla pasażerów dojeżdżających z odleglejszych obszarów Dublina ze względu na duże zatłoczenie dróg. Oprócz szybkości, inną zaletą kolejki jest też duża częstotliwość kursowania. Od poniedziałku do piątku pociągi zaczynają pracę około godziny 6:00 i kursują aż do północy.

W weekendy i święta pojazdy jeżdżą nieco krócej oraz trochę rzadziej.

Za bilet zapłacić trzeba raczej niewiele, jednak cena uzależniona jest od długości trasy oraz ilości przejechanych stacji. Bilet kupić można już za 1,35 €. Najbardziej opłaca się jednak jeżdżenie na biletach czasowych.

Ceny i rodzaje biletów:

 • czasowe:
  jednodniowy:7,20 €
  trzydniowy: 15,30 €
  siedmiodniowy: 23,00 €
  miesięczny: 85,50 €
 • strongczasowe „Bus & Rail Short Hop” (na kolejkę podmiejską oraz autobusy komunikacji miejskiej):
  jednodniowy: 9,30 €
  siedmiodniowy: 31,50 €
  miesięczny: 119,00 €

Kolejka kursuje z Howth i Malahide do Bray i Greystones.

Dublińskie taksówki nie należą do najtańszych, jednak po mieście kursuje ich bardzo dużo, a wybór przewoźników jest niezwykle bogaty. Warto wiedzieć, że taksówkarz nie zatrzyma pojazdu na machnięcie ręką. Aby złapać taksówkę, należy udać się na postój lub zamówić ją przez telefon.

W Dublinie działają wszystkie większe firmy trudniące się wynajmem samochodów. Wypożyczyć auto można za pośrednictwem naszej strony. Wynajęcie samochodu nie jest w tym stołecznym mieście drogie ani problemowe. Za niewielki, dwudrzwiowy samochód za dobę zapłacić trzeba około 30 – 40 euro.

Należy pamiętać, by parkować tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach, ponieważ kary za nieprawidłowe parkowanie są bardzo wysokie, a mandat wiąże się także z odholowaniem samochodu na parking policyjny.

Dobrym rozwiązaniem na dublińskie korki jest rower. Dublin proponuje rowerzystom wiele udogodnień zapewniając także bezpieczną i dość komfortową jazdę. Jedyną niedogodnością może być zmienna pogoda, a więc deszcze. Nie można także zapomnieć o obowiązkowym i wymaganym przez miejscowe prawo kasku. Wypożyczenie roweru to koszt około 15 € za dzień i 70-80 € za tydzień.

Ambasada w Dublin

Ambasada RP

5 Ailesbury Road
Ballsbridge
Tel. 00353 1 2830855
Fax. 00353 1 2698309
polembas@iol.ie
www.dublin.polemb.net

Lotniska w Dublin

Port lotniczy Dublin oddalony o 10 km od centrum stolicy Irlandii

Wymagane dokumenty Dublin

Obywatele Polski podlegają prawu do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który daje możliwość do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Irlandii do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.