Tanie latanie   Loty do Turku Loty do Turku (Finlandia) w promocyjnej cenie

 
Loty do Turku z Gdańska
od 39zł
Wykup: 2015-01-03 - 2015-02-28
Wylot: 2015-02-01 - 2015-06-15
Linie lotnicze Wizzair
Wizzair

 
Loty do Turku z Gdańska
od 39zł
Wykup: 2015-01-03 - 2015-02-28
Wylot: 2015-02-01 - 2015-06-15
Linie lotnicze Wizzair
Wizzair

Informacje: Turku

Średniowieczne miasto w Finlandii, które dzisiaj zachęca do odwiedzin zarówno swoją unikalną architekturą, ale również niezwykłymi malowniczymi krajobrazami roztaczającymi się wokół niego. Turku odwiedzają rocznie setki tysięcy turystów, którzy spragnieni są zapoznania się z historią oraz kulturą Finlandii, więc na pewno spędzimy tam miło swój czas. Samo miasto jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym, a także mieści się tam jeden z fińskich ważniejszych portów. W Turku odbywają się też ważne imprezy kulturalne, w tym liczne festiwale, jak na przykład najstarszy festiwal rockowy Ruisrock, ale posłuchamy tam również nowoczesnej muzyki elektronicznej i jazzowej. Oprócz tego latem pod koniec czerwca ma tam miejsce średniowieczny bazar, podczas którego można poczuć się, jakby czas cofnął się o kilkaset lat.

Turku położone jest w południowo-zachodniej części Finlandii nad rzeką Aurajoki, która uchodzi tam do Morza Archipelagowego będącego częścią Bałtyku. Obecnie miasto to jest stolicą regionu Varsinais-Suomi i liczy sobie przeszło 175 tysięcy mieszkańców, a cała aglomeracja to przeszło 260 tysięcy osób. Samo Turku, którego nazwa pochodzi od starosłowiańskiego słowa oznaczającego targ, jest miastem, gdzie nowoczesność styka się z przeszłością. Nie można jednak powiedzieć, że tamtejsze tradycyjne zabudowania są zdominowane przez wieżowce. Jest wprost przeciwnie, tamtejsze budynki doskonale ze sobą harmonizują, podkreślając unikalną architekturę tego właśnie miejsca. Okolice Turku również zachęcają nas do spacerów oraz turystyki rowerowej, ponieważ rozciągają się tam malownicze łąki, a także można skorzystać z rejsów po rzece Aurajoki.

Klimat w tej części Finlandii odznacza się ciepłymi latami oraz często mroźnymi zimami. Najwyższe temperatury można zaobserwować od czerwca do sierpnia, kiedy to słupek rtęci wskazuje na około 20 stopni Celsjusza, jednak często zdarzają się tam również upalnie dni, gdy można doświadczyć 30-stopniowych upałów. Wiosny i jesienie są dość zimne z temperaturami rzędu od -2 do 5 stopni Celsjusza. Zimy z kolei zmuszają do założenia na siebie ciepłych płaszczy i kurtek, gdyż termometry wskazują wtedy minusowe wartości. Jeżeli zatem zależy nam na zwiedzeniu Turku, to najlepszym momentem będzie pełnia lata.

Turku jest najstarszym miastem Finlandii, początkowo było ono również stolicą kraju. Jego dynamiczny rozwój przypada na XVI wiek, jednak już wcześniej na terenach tych zaczęto wznosić kościoły i grody warowne. Miasto należało również do Hanzy, co przełożyło się na jego popularność i bogactwo. Założono tam także w XVII wieku uniwersytet Abo Akademi, który do dzisiaj przyciąga studentów z całej Finlandii. Będąc w Turku, warto zobaczyć XIII-wieczny zamek Turunlinna u ujścia rzeki Aurajoki. Samo miasto prezentuje klasycystyczną architekturę, ponieważ większość jego drewnianych budynków spłonęła w pożarze w połowie XIX wieku. Zwiedźmy również tamtejszą katedrę oraz bazylikę, które obie pochodzą z XIII wieku. W mieście możemy odwiedzić też doskonale wyposażone muzea, które lepiej przybliżą nam samą historię miasta.Linki

Tanie loty Finlandia