Tanie latanie   Loty do Stavanger Loty do Stavanger (Norwegia) w promocyjnej cenie

 
Loty do Stavanger z Warszawy
od 129zł
Wykup: 2015-01-03 - 2015-02-28
Wylot: 2015-02-01 - 2015-06-15
Linie lotnicze Wizzair
Wizzair

 
Loty do Stavanger z Warszawy
od 129zł
Wykup: 2015-01-03 - 2015-02-28
Wylot: 2015-02-01 - 2015-06-15
Linie lotnicze Wizzair
Wizzair

Informacje: Stavanger

most w Stavanger

Miasto portowe ulokowane w Norwegii, które być może nie jest tak popularne wśród turystów, ale zapewnia nam mnóstwo interesujących atrakcji. Stavanger znane jest głównie jako ważny ośrodek rybołówstwa i to tam znajduje się Muzeum Konserw Norsk Hermetikkmuseum, które jest świadectwem jego dawnej potęgi, ponieważ znajdowało się tam kilkadziesiąt przedsiębiorstw produkujących konserwy rybne. Jednak Stavanger to także intrygujące miasto z niezwykłą architekturą, które z pewnością sprawi, że spędzimy tam niezapomniane chwile. Jeżeli zależy nam na poznaniu Norwegii oraz jej specyfiki, to warto pojechać właśnie tam, ponieważ będziemy mogli bliżej przyjrzeć się jej historii, kulturze oraz tradycjom. Pod miastem znajduje się również międzynarodowy port lotniczy, więc dotrzemy tam szybko i wygodnie.

Stavanger zlokalizowane jest w południowej części Norwegii i jest domem dla przeszło 121 tysięcy osób, co sprawia, że jest ono również czwartym co do wielkości miastem tego kraju. Administracyjne centrum regionu Rogaland, które określane jest również mianem norweskiej stolicy ropy naftowej, gdyż niedaleko na wodach Morza Północnego znajduje się wiele platform wiertniczych. Z tego powodu Stavanger jest również miastem, do którego przyjeżdża co roku wielu imigrantów, którzy poszukują tam pracy. Okolice miejscowości obfitują w niezwykłe krajobrazy i przede wszystkim malownicze fiordy, więc jest to raj dla miłośników spacerów oraz turystyki górskiej, ponieważ można wtedy zobaczyć niezwykłe i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

Dzięki położeniu na półwyspie miasto doświadcza w ciągu roku dość dużych wiatrów, jednak wpływ okolicznego Morza Północnego sprawia, że temperatury są tam raczej umiarkowane. Najwyższe z nich notowane są w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy to termometry wskazują od 15 do 20 stopni Celsjusza. Wiosny oraz jesienie są nieco chłodniejsze, a słupek rtęci pokazuje wówczas od 0 do 10 stopni i częściej, szczególnie jesienią pojawiają się opady deszczu. Zimy z kolei są niezbyt mroźne, ale zdarzają się opady śniegu. Temperatury oscylują wtedy wokół zera stopni i zmniejsza się liczba godzin, kiedy słońce wychyla się zza horyzontu. Najlepiej będzie zatem pojechać do Stavanger w sezonie letnim, gdy w pełni będziemy mogli poznać to niezwykłe miejsce.

Historia dzisiejszego Stavanger rozpoczyna się około XII wieku, kiedy to powstał tam kościół i siedziba biskupstwa, a także rozpoczęto budowlę katedry, która do dzisiaj góruje nad miastem. W okresie reformacji znaczenie miejscowości nieco zmalało, ale rybołówstwo stało się tym, co znacznie powiększyło jego popularność i zwiększyło liczbę mieszkańców. Zajmowano się wówczas produkcją konserw oraz działał tam prężnie przemysł stoczniowy. Następny okres prosperity przypada na drugą połowę wieku XX, kiedy w morzu znaleziono duże pokłady ropy naftowej i Stavanger stał się lądowym centrum przemysłu wydobywczego tego surowca. Będąc tam, koniecznie zobaczymy wspomnianą już katedrę, a także pochodzące z XVIII wieku drewniane domy i liczne muzea, gdzie będzie można bliżej zapoznać się z historią miasta.