Tanie latanie   Loty do Praga Loty do Pragi (Czechy) w promocyjnej cenie

 
Loty do Pragi z Warszawy
od 397zł
Wykup: 2015-02-20 - 2015-03-31
Wylot: 2015-06-01 - 2013-01-31
Linie lotnicze LOT
LOT

 
Loty do Pragi z Warszawy
od 397zł
Wykup: 2015-02-20 - 2015-03-31
Wylot: 2015-06-01 - 2013-01-31
Linie lotnicze LOT
LOT

Informacje: Praga

Praga

Praga jest stolicą i zarazem największym miastem Republiki Czeskiej. Położona jest w centralnej części kraju, nad rzeką Wełtawą.

Stolica jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowo-usługowym, edukacyjnym, administracyjnym oraz kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, w mieście znajduje się również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

Praga uważana jest uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast Europy. Na jej korzyść działa także mieszanka stylów architektonicznych oraz idealnie zachowany średniowieczny układ śródmieścia.

 • Czas letni: jak w Polsce
 • Czas zimowy: jak w Polsce

Komunikacja miejska Praga

Komunikacja miejska w stolicy republiki czeskiej stoi na dość wysokim poziomie. Miasto jest dobrze skomunikowane, a ponadto na wszystkie rodzaje środków transportu obowiązuje ten sam bilet, który dodatkowo jest niedrogi.

Ceny* i rodzaje biletów:

 • bilet 15 – minutowy kosztuje 18 CZK i pozwala przejechać cztery stacje metra
 • bilet – 75 minutowy kosztuje 26 CZK (po godzinie 20, w weekendy oraz w dni
 • wolne od pracy jest ważny przez 90 minut)
 • bilet 24 – godzinny kosztuje 100 CZK (obowiązuje od momentu skasowania)
 • bilet 72 – godzinny kosztuje 330 CZK
 • bilet 120 - godzinny kosztuje 500 CZK

Dzieci do lat 6 nie potrzebują biletów na przejazdy, a tym do 15. roku życia przysługuje 50% zniżki. Studenci mogą korzystać ze zniżek tylko w wypadku posiadania biletu miesięcznego lub kwartalnego. W przeciwnym wypadku płacą pełną cenę biletu normalnego.

W przypadku złapania przez kontrolera na jeździe bez biletu nie zapłacimy bardzo wysokiej kary. Koszt mandatu to 950 koron, a jeśli kara zostanie zapłacona na miejscu, wydamy jedynie 500 CZK.

Miasto jest bardzo zatłoczone przez samochody, szczególnie w godzinach szczytu, dlatego lepszym pomysłem jest korzystanie z ofert komunikacji miejskiej.

Praga to największa sieć tramwajowa w kraju. Tramwaje kursują w sumie na 133km. Za dnia podróżnych wozi 26 pojazdów (pracujących w godzinach 4:30 – 0:00), a nocą skorzystać można z usług 9 linii (te oznaczone są z przodu numerem 5). Do dyspozycji pasażerów w Pradze oddanych jest 1000 tramwajów. Kursują one do wszystkich ważniejszych miejsc w stolicy Czech, natomiast jeśli chcemy dotrzeć na przedmieścia, trzeba przesiąść się w autobus. Rozkład jazdy obu tych środków transportu został dopasowany do siebie tak, aby ułatwić przesiadki i skrócić czas oczekiwania do minimum.

W weekendy można przejechać się po mieście zabytkowym tramwajem. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

Autobusy nie kursują po centrum Pragi, wożą podróżnych jedynie po obrzeżach miasta, czyli tam gdzie nie docierają linie tramwajowe. Autobusy dzienne kursują podobnie jak tramwaje, czyli w godzinach 4:30 – 0:00, potem na ulice wjeżdżają nocne, oznaczone również numerem 5. Jeśli przyjdzie nam podróżować autobusem z trójką z przodu, trzeba wiedzieć, że wsiada się do niego tylko drzwiami na początku pojazdu, a po wejściu do środka należy okazać bilet kierowcy (można też kupić go w autobusie).

Na metro w Pradze składają się trzy linie docierające do wszystkich ważniejszych miejsc w mieście, w tym atrakcji turystycznych.

 • linia A została oznaczona kolorem zielonym (kursuje na trasie: DEJVICKÁ – SKALKA)
 • linia B – kolorem żółtym (kursuje na trasie CERNY MOST – ZLICIN
 • linia C – kolorem czerwonym (kursuje na trasie: HÁJE – Kobylisy-Ladvi)

Praskie metro wyjeżdża na swoją trasę o godzinie 4:48, a kończy pracę o północy. Na pojazdy czeka się od 3 do 10 minut.

Po mieście podróżować można także za pomocą kolejki linowo – torowej. Kursuje od 9.00 do 23.00 (w sezonie co 10 minut, zaś poza nim co 15 minut). kolejka jest dużą atrakcją turystyczną ze względu na piękne widoki z góry, które zapewnia pasażerom. Dowozi ona podróżnych na wzgórze Petřín.

Praskie taksówki są bardzo podobne do polskich i, podobnie jak na polskich taksówkarzy, należy uważać także na tych zza czeskiej granicy, ponieważ chętnie naciągają oni klientów na dłuższe podróże i niepotrzebne dodatkowe kilometry. Taksówki najlepiej zamawiać poprzez dyspozytora.

Kolejną możliwością poruszania się po mieście jest podróżowanie wynajętym samochodem. Za pomocą naszej strony skorzystać można z usług wypożyczalni samochodowych działających w Pradze.


Lotniska w Praga

Port Lotniczy Ruzyně International Airport znajduje się w odległości 10 kilometrów od centrum Pragi.


Wymagane dokumenty Praga

Obywatele Polski podlegają prawu do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który daje możliwość do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czech do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.


Ambasada w Praga

Ambasada RP w Pradze

Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1

Tel.: (00-420) 257 099 500

Faks: (00-420) 257 530 399

e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz

www.prague.polemb.netLinki

Tanie loty Informacje: Praga - informacje