Tanie latanie   Loty do Helsinki Loty do Helsinek (Finlandia) w promocyjnej cenie

 
Loty do Helsinek z Warszawy
od 395zł
Wykup: 2015-02-20 - 2015-03-31
Wylot: 2015-07-01 - 2013-01-31
Linie lotnicze LOT
LOT

 
Loty do Helsinek z Warszawy
od 395zł
Wykup: 2015-02-20 - 2015-03-31
Wylot: 2015-07-01 - 2013-01-31
Linie lotnicze LOT
LOT

 
Loty do Helsinek z Warszawy
od 419zł
Wykup: 2015-02-09 - 2015-03-14
Wylot: 2015-02-09 - 2015-07-31
Linie lotnicze SAS Scandinavian Airlines
SAS Scandinavian Airlines

Informacje: Helsinki

panorama Helsinki

Helsinki są stolicą oraz największym i pod wieloma względami najważniejszym miastem Finlandii. To fińskie miasto pełni funkcję głównego okręgu przemysłowego, administracyjnego, turystycznego, naukowego oraz kulturalnego kraju. Ponadto Helsinki posiadają ważny port usytuowany nad Zatoką Fińską. Znajduje się tam także siedziba władz państwowych.

Miasto jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą europejską. Mieści się zaledwie 840 km od okręgu polarnego.

Kultura, historia oraz tradycja miasta są ściśle związane z Morzem Bałtyckim.

  • Czas letni: należy dodać 1 h do czasu polskiego
  • Czas zimowy: należy dodać 1 h do czasu polskiego

Przebywając w Helsinkach warto odwiedzić w wolnym czasie kilka ciekawych miejsc, jak chociażby Pałac Prezydencki z XIX wieku. Obecnie jest to jedna z siedzib prezydenta Finlandii.

Charakterystycznym helsińskim obiektem są także Organy Sibeliusa – ogromna rzeźba postawiona w hołdzie fińskiemu kompozytorowi Jeanowi Sibeliusowi. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi przypominającemu wielkie organy ze strunami z 24 ton stalowych rur.

Połączenie rozrywki i historii stanowi Linnanmäki, czyli zabytkowe wesołe miasteczko. Mieści się ono w dzielnicy Alppila. W miasteczku znajduje się ponad 40 urządzeń, hale z automatami do gry, kioski, scena zewnętrzna i restauracje. Najstarsze urządzenie to karuzela wzniesiona w 1896 roku, jednak największą popularnością wśród odwiedzających cieszy się kolejka górska wybudowana w 1951 roku.

Na grupie sześciu wysp helsińskich umiejscowiona jest twierdza Suomenlinna. Miała ona ochraniać miasto przed atakami ze strony Morza Bałtyckiego. Wpisana została ona na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO z uwagi na wiek oraz znaczenie historyczne i kulturalne. Obecnie znajduje się tam wiele obiektów muzealnych, a także centrum sztuki krajów skandynawskich. Do twierdzy prowadzi specjalny tunel lub można się do niej dostać wykorzystując prom, który odpływa z rynku głównego.

Najbardziej reprezentacyjną część miasta stanowi Plac Senacki wraz z wnoszącą się na nim katedrą luterańską (Tuomiokirkko). Plac jest centralnym punktem miasta i otoczony jest przez szereg zabytkowych obiektów.

Niemałą atrakcję w Helsinkach stanowią przejażdżki statkiem lub promem po morzu, a także wycieczki mniejszymi łodziami na przylegające wyspy. Warto odwiedzić także helsiński port i zobaczyć cumujące tam łodzi, statki oraz jachty.

Wzdłuż nadbrzeża portowego rozciąga się Plac Targowy Kauppatori. Przebywając na nim można nie tylko zaopatrzyć się w świeże owoce morza, ale także podziwiać przylegające do niego neoklasycystyczne budynki.

Miłośnicy historii z pewnością powinni wybrać się na zalesioną wyspę Seurasaari, gdzie znajduje się Skansen Seurasaari. Skupia on na swoim terenie XVIII- i XIX-wieczne przykłady budownictwa z całego kraju. Odbywają się tam także pokazy prac rzemieślniczych.

Ciekawostkę stanowi również Kościół Tivalahden, który został wykuty w czerwonej, granitowej skale.

W Helsinkach natrafić można również polski akcent - w 1860 roku dla żołnierzy polskich, którzy służyli wtedy w armii rosyjskiej wzniesiono Kościół św. Henryka. Raz w miesiącu odbywają się w nim msze w języku polskim. Mieści się tam także tablica upamiętniająca pielgrzymkę Jana Pawła II.

W czasie wolnym od pracy i zwiedzania fińskiej stolicy warto wybrać się do jednej z tamtejszych restauracji serwujących tradycyjną skandynawską kuchnię. Specjalnością kulinarną miasta jest zupa z renifera. Dania z tego zwierzęcia są jednak bardzo drogie i nie w każdej restauracji można na nie natrafić. Ponadto w kuchni fińskiej królują ryby, dziczyzna i przetwory mleczne. Szczególnie polecanym daniem jest także zupa – krem z łososia.

Lokalnych dań skosztować można np. w Ravintola Lappi przy Annankatu 22. Popularne w Filandii są również dania rosyjskie. Tymi zajadać się można w Saslik (Mikonkatu 9) lub w restauracji Kasakka (Meritullinkatu 13). Niezwykle popularną helsińską restauracją jest lokal otworzony przez Bruce\'a Willisa, Demi Moore i Geenę Davis. W Planet Hollywood serwuje się, a jakże, dania amerykańskie. Ponadto wystrój nawiązuje do świata filmu i w lokalu zobaczyć można wiele pamiątek z planów filmowych.

Dobrym pomysłem na relaks będzie także skorzystanie z usług fińskiej sauny. Dla Finów jest to nieodłączny element niemalże każdego dnia. W mieście znaleźć można naprawdę wiele takich miejsc.

Życie kulturalno – rozrywkowe to także koncerty. W wielu klubach czy pubach w Helsinkach posłuchać można każdego wieczora muzyki na żywo. Najwięcej bezpłatnych koncertów organizuje się w Kaivopuisto.

Życie nocne toczy się w tym mieście niemalże każdej nocy. Nie bez znaczenia jest w związku z tym fakt, że Helsinki mają największą izbę wytrzeźwień w całej Europie. Rozrywki okraszonej alkoholem (lub nie) zaznać tu można w ogromnej ilości pubów, klubów i dyskotek, w których każdy znajdzie dla siebie odpowiednią muzykę, towarzystwo i wystrój.


Lotniska w Helsinki

Lotniczy Helsinki-Vantaa znajdujące się w odległości 15 km od centrum fińskiej stolicy


Wymagane dokumenty Helsinki

Obywatele Polski podlegają prawu do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który daje możliwość do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Fińskiej do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.


Ambasada w Helsinki

Ambasada RP

Armas Lindgrenin tie 21, F-00570 Helsinki

tel. (0-03589) 6848-090, 6848-077, 6848-179

fax. 6847-477

e-mail: amb.poland@helsinki.inet.fi

Linki

Tanie loty Finlandia Informacje: Helsinki - informacje