+48 32 728 30 97, 800 000 556

Savoir-vivre w podróży samolotem

Tanie loty to możliwość odkrywania niemal całego świata – stolic europejskich, plaż czy egzotyki. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas podróży obowiązują pewne zasady – podpowiadamy, jak zachowywać się na lotnisku i w samolocie, aby nie przeszkadzać innym pasażerom. Oto zasady savoir-vivre.
Zachowanie na lotnisku
Ekscytacja podróżą wywołuje emocje, ale nie należy ich okazywać wszystkim wokół – pamiętaj o elementarnych zasadach kultury i dobrych manierach. Nasze zachowanie świadczy o nas – savoir-vivre to podstawa również podczas lotu. Pamiętaj o złotej zasadzie cierpliwości, nie przepychaj się w kolejce i nie czyń hałasu, a kontrola pasażerska i nadanie bagażu przebiegnie szybko i sprawnie. Jeśli stresujesz się podróżą, skorzystaj z pomocy obsługi.
Zalecenia personelu
Przede wszystkim stosuj się do zaleceń personelu. Załoga ma obowiązek dbać o komfort i bezpieczeństwo wszystkich podróżnych. Jeśli pracownicy o coś proszą, spełnij prośbę zamiast dyskutować. Respektowanie ich zaleceń to podstawa podczas lotu. Każdy pasażer powinien też wysłuchać instrukcji i zasad postępowania w nagłych wypadkach.
Podróż z dziećmi
Hałas to problem wielu rodziców, którzy podróżują z pociechą. Pamiętaj, aby zapewnić dzieciom różne zajęcia – zabierz książkę lub tablet, opowiedz im bajkę, wspólnie pouczcie się języka, który jest oficjalny w kraju, do którego podróżujecie. Jeśli zaś jesteś po drugiej stronie, czyli zajmujesz miejsce obok, zachowaj spokój i kieruj się tolerancją – nie dokładaj im stresu, a na pewno poprawi to ogólną atmosferę.

Pamiętaj o współpasażerach
Większość osób podczas lotu marzy o chwili relaksu, część podróżnych pracuje – cisza i spokój są podstawą, dlatego pomyśl o współpasażerach. Poza tym część pasażerów może już być w podróży od kilku godzin i potrzebują snu oraz regeneracji. Nie zdejmuj butów, nie rozpychaj się w fotelu, lecz szanuj przestrzeń innych, nie opuszczaj swojego miejsca co parę minut. Jeśli masz ochotę zmienić ustawienie fotela, przede wszystkim zapytaj siedzącego za Tobą pasażera o zgodę. Głośne rozmowy i śpiewanie też nie są wskazane.

Dialog to podstawa
Jeśli pasażer obok Ciebie nie śpi ani nie pracuje, warto z nim porozmawiać – zwłaszcza podczas długiego lotu. To prosty sposób, aby miło spędzić czas, wymienić się doświadczeniami, poznać interesujące fakty na temat miasta, do którego lecisz. Wykaż się też wsparciem – pomóż schować bagaż do luku bagażowego, wyjaśnij, jak zapina się pasy bezpieczeństwa, poproś o wodę, jeśli Twój towarzysz gorzej się poczuje.