+48 32 728 30 97, 800 000 556

Lotnisko Dżudda informacje i aktualności. Rezerwacja biletów lotniczych

Lotnisko Dżudda to jeden z większych portów lotniczych w Arabii Saudyjskiej. Funkcjonuje od 1980 roku i znajduje się 19 km od dużej metropolii Dżudda (Jeddah) położonej w prowincji Mekka, nad Morzem Czerwonym, w zachodniej części monarchii.

Ze względu na bliskość lotniska od miasta Mekka, które uważane jest przez wyznawców islamu za miejsce święte, port pełni bardzo ważną rolę w organizacji podróży i pielgrzymek. Z jego usług korzysta rocznie 11, 5 mln pasażerów, w głównej mierze są to turyści i pielgrzymi, którzy każdego roku tłumnie przybywają obejrzeć historyczne miejsce, w którym zrodził się Islamu. To właśnie z Mekki bowiem przed wiekami Mahomet, od którego wywodzi się ta religia, uciekał do Medyny, gdy jego objawienia nie przyjęły się wśród pogańskiej ludności. Prorok wrócił do Mekki później z zebraną armią i rozprawił się z poganami, czym dał początek nowej religii. Dziś miliony pielgrzymów, a także turystów niekoniecznie wyznania islamskiego przyjeżdżają zwiedzać historyczne ziemie prowincji Mekka, na których zaczęła się historia jednej z ważniejszych religii świata.

Lotnisko leżące w pobliżu Mekki nie nosi jednak, jak by się mogło wydawać, imienia Mahometa, ale nazywa się je oficjalnie imieniem jednego z pierwszych monarchów Arabii Saudyjskiej – portem King Abdulaziz Al Saud.

Na lotnisko dociera wielu międzynarodowych przewoźników lotniczych – zarówno regularnych linii jak i sezonowych oraz czarterowych. Lotnisko obsługuje regularne linie lotnicze oraz przewoźników niskokosztowych, którzy gwarantują swoim klientom tanie bilety lotnicze. Port jest najważniejszym węzłem przewoźnika Saudi Arabian Airlines.

W sumie port posiada trzy terminale – północny, południowy oraz jeden z większych terminali świata – mający około 465 000 m² powierzchni Terminal Hadżdż (Hajj), w którym znajduje się wydzielony ogromny sektor przeznaczony tylko i wyłącznie do obsługi zagranicznych pielgrzymów. Na jego obszarze mieści się m.in. meczet. Na terenie lotniska znajdują się też mieszkania dla pracowników portu, a także obiekty przeznaczone dla Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych

.

  • Czas letni: (brak czasu letniego w 2012 roku) należy dodać 1 godzinę do czasu polskiego
  • Czas zimowy: należy dodać 2 godziny do czasu polskiego/li>

  • Szerokość geograficzna: 21° 40′ 59” N
  • Długość geograficzna: 39° 9′ 0” E

Dane teleadresowe lotniska Dżudda

King Abdulaziz International Airport
PO Box 6326
Jeddah 21442
KINGDOM OF SAUDI ARABIA
tel.: +966 (0)2 6842227
e-mail: feedback@pca.gov.sa lub info@pca.gov.saLinki

O Dżudda

Dżudda