+48 32 728 30 97, 800 000 556

Zabytki Sofia – Czas wolny w Sofii


Zabytki, czas wolny Sofia

Zwiedzanie stolicy Bułgarii zwykle rozpoczyna się od placu Świętej Niedzieli, od którego promieniście rozchodzą się uliczki oferujące odwiedzającym liczne atrakcje, piękne budynki, sklepy i stragany.

Warto odwiedzić też najstarszą cerkiew w mieście – cerkiew Świętej Sofii, patronki miasta, a także cerkiew postawioną na cześć Mikołaja, ówczesnego cara Rosji. Z sakralnych budowli szczególnie polecane zwiedzającym są także Cerkiew Bojańska (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz typowo turecki Meczet Bania Baszi Dżamija.

Inne typowe dla miasta zabytki to Rotunda św. Jerzego, Cerkiew św. Petki Samardżijskiej, zabytkowe tureckie Łaźnie wykorzystujące wody mineralne oraz Narodowe Muzeum Historyczne.

Nieopodal uniwersytetu położony jest Ogród Lekarzy. W miejscu tym na Pomniku Lekarzy wyryte zostało 528 nazwisk (również polskich) lekarzy oraz sanitariuszy, którzy zginęli w wojnie rosyjsko-tureckiej na ziemi bułgarskiej.
W niedzielne wieczory można wybrać się do soboru Aleksandra Newskiego, gdzie wtedy w krypcie odbywają się niezapomniane, wspaniałe koncerty.

Główne miejsce wypoczynku Sofijczyków to masyw Witoszy. Można spędzić tam czas na spacerach lub jeżdżąc na nartach.

Jeśli chodzi o spędzanie czasu wolnego na jedzeniu, na pewno warto wybrać się do jednej z typowych bułgarskich restauracji (mehani) w mieście i spróbować zupy czorba, kebapczy (wołowych kotlecików) i dań z papryką oraz oliwkami. Polecane restauracje to między innymi Trops Kyszta przy Syboma 5, Eddy`s Tex Mex Diner przy ulicy Witosza 4 czy Baj Genczo na Kniazia Dondukowa 15. Wspaniałego bułgarskiego wina spróbować można np.
w winiarni znajdującej się przy bulwarze Stambolijskiego 29.

Od godzin wieczornych Sofia zaczyna żyć imprezowym nocnym życiem. Sofia oferuje bogaty wybór dyskotek, klubów, pubów i barów, a najwięcej ich znaleźć można przy Vitosha Boulevard.

Występy folklorystyczne oglądać można w każdy letni wieczór o 21.00, w Mechana Wodenicata na osiedlu Dragalewci, dokąd dojeżdża się autobusem nr 66 lub 93.

Ośrodek Kultury Polskiej z polskim sklepem i kawiarnią o nazwie Warszawa znajduje się przy Cara Oswoboditela 12.

Aktualności

Kolejna calodobowa Szalona Środa z PLL LOT

Logo_PLL_LOT

Dziś kolejna, cotygodniowa promocja LOTu. Od północy do północy można rezerwować tańsze bilety na 5 kierunków. Ceny od 329 PLN.