+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Wenecja


Komunikacja miejska Wenecja

Komunikacja miejska w Wenecji opiera się głównie na drogach wodnych.

Istnieje kilka linii autobusowych i tramwajowych przewożących podróżnych lądem, jednak zdecydowana większość kursuje kanałami. Lądowe autobusy jeżdżą trasą pomiędzy Wenecką Laguną a Mestre i Marghera. Wszystkie linie autobusowe zbiegają się na Piazzale Roma.

Rodzaje i ceny* biletów:

  • całodobowy 9,30 €
  • trzydniowy 18,08 €
  • siedmiodniowy 30,99 €

Weneckimi kanałami przemieszczają się motoscafo, czyli łodzie, vaporetto – tramwaje wodne oraz promy wodne, które służą do transportowania pojazdów.

Tramwaje wodne są bardzo wygodnym i tanim sposobem przemieszczania się po mieście. Bilety zakupić można w promocyjnych cenach w różnych okresach roku. W czasie kiedy Wenecja jest najbardziej zatłoczona, czyli niemal codziennie w godzinach szczytu, tramwaje wodne kursują co kilka minut. Każdego dnia tramwaje są do dyspozycji podróżnych w godzinach 6:00-21:00, a linia nr 1 kursuje do północy.

Dobrym sposobem jest wykupienie kilkudniowego biletu na ten środek transportu, ponieważ będzie to znacznie tańsze niż kasowanie pojedynczych biletów, a podróżowanie w ten sposób naprawdę szybko może przypaść do gustu.

W Wenecji taksówki zastąpione są tradycyjnymi gondolami. Jest to forma podróżowania bardzo popularna wśród zakochanych mieszkańców, ale przede wszystkim przyjezdnych chcących zaznać niepowtarzalnego klimatu Wenecji, której symbolem są właśnie gondole. Łódka ta pomieścić może do 6 osób. Mierzy 11m długości i 1,75m szerokości. Przejażdżka gondolą jest jednak dość droga. Wynajęcie gondoli na 50 minut kosztuje 62 €, za każde następne 25 minut dopłacić trzeba 31 €. Za wynajęcie gondoli w godzinach 20:00-8:00 zapłacić będzie trzeba więcej, około 77,45 €.

Istnieje możliwość poruszania się kanałami siedząc w wodnej taksówce. Koszt za przejazd, a raczej przepłynięcie będzie podobny do gondoli. Różnica polega na braku tradycyjnego stroju u taksówkarza (w przeciwieństwie do gondoliera) i niechęci do śpiewania „O, sole mio”.

Tradycyjne, czterokołowe taksówki jeżdżą od Placu Rzymskiego.

Najmniej popularnym środkiem transportu w Wenecji jest samochód ze względu na małą ilość dróg oraz wysokie koszty za parkowanie pojazdów. Istnieje możliwość wypożyczenia auta za pośrednictwem naszej strony.