+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Paryż


Komunikacja miejska Paryż

Transport publiczny w Paryżu jest jednym z najlepiej zorganizowanych w całej Europie. Komunikacja miejska składa się z tramwajów, autobusów, metra, kolei miejskiej i autobusów rzecznych, czyli batobusów.

Ceny biletów nie są zbyt wygórowane, a ponadto istnieje wiele ich rodzajów.
Bilety jednorazowe:

  • 1 bilet „t”: 1,50 euro
  • karnet 10 biletów: 11,10 euro – 50% zniżki dla dzieci między 4-9 rokiem życia

Obowiązują one na wszystkie środki transportu poza autobusami poruszającymi się po przedmieściach, w przypadku dłuższej niż 1,5-godzinnej jazdy metrem lub RER i w autobusach nocnych.
Istnieje także możliwość wykupienia karty Paris Visite Pass, która uprawnia do jedno- (ok.8,50 euro) lub kilkudniowych (od 13,95 euro za 2 dni do 46,60 za 5 dni) przejazdów metrem, kolejką RER, autobusami, tramwajami, naziemną kolejką liniową na Montmartrze, Montmartrobusem, autobusami nocnymi (Noctilien), pociągami podmiejskimi (SNCF), autobusami ADATRIF i APTR. Dokładniejsze informacje znaleźć można na stronie www.ratp.info/touristes.

Ci, którzy zamierzają przez dłuższy czas zostać i podróżować po Paryżu powinni zdecydować się na kartę Carte Orange. Ważna jest ona przez tydzień (około 16,30 euro) lub miesiąc (53,50 euro).

Paryska komunikacja miejska udostępniła podróżnym jeszcze jedną opcję – wykupienie jednodniowego biletu Bilet Mobilis, którego najtańsza wersja kosztuje około 5,60 euro.

Metro w Paryżu można zaliczyć do lepiej zorganizowanych na Starym Kontynencie. Pociągi zaczynają kursować od 5:30, a pracę kończą około godziny 1:30. Pojazdy pojawiają się na przystankach co 2 – 8 minut, a 380 stacji rozmieszczonych jest średnio co niecałe pół kilometra. Paryskie metro jest również jednym z najstarszych na świecie. Składa się z 16 linii o łącznej długości 222,6 km.

Na tabor tramwajowy w stolicy składa się zaledwie kilka linii. Kursują one od 4:50 do 23:40, średnio co 6 minut.

300 linii autobusowych doskonale uzupełnia tabor tramwajowy oraz metro. Zaczynają one pracę około 5:30, a do zajezdni wracają o godzinie 20:30. Dwucyfrowe numery na tablicach oznaczają, że pojazd jeździ tylko w granicach miasta. Autobusy o trzycyfrowych numerach poruszają się po Paryżu oraz jego przedmieściach. Pojazd o przekreślonym numerze nie zatrzymuje się na wszystkich mijanych przystankach.

Pojazdy linii autobusowej Roissybus przewożą podróżnych pomiędzy portem lotniczym im. Charles de Gaulle’a a paryską dzielnicą Opera. Kurs taki trwa około 45 – 60 minut. W mieście do autobusu wsiąść można na przystanku zlokalizowanym przy na rogu ulic Scribe i Auber. Pojawia się on tam średnio co 15 minut i kursuje od 5:35 do 23:05. Bilet na taki przejazd kosztuje około 6 euro.

Specjalnie z myślą o turystach przygotowano linię autobusową Open Tour. Piętrowe pojazdy poruszają się czterema trasami: Paris Grand Tour, Montparnasse – Saint-Germain, Bastille – Bercy i Montmartre – Grands-Boulevards. Autobusy kursują codziennie. Jednodniowy bilet kosztuje 25 euro, dwudniowy 28 euro, ulgowy 22 euro, a dzieci w wieku 4 – 11 lat płacą za każdą z opcji 12 euro.

Po dzielnicy paryskiej bohemy artystycznej, Montmartre, która dziś jest raczej miejscem dla turystów, kursuje Montmartrobus docierający o wszystkich ważniejszych miejsc w dzielnicy. Bilet na trasę rozpoczynającą się
w okolicach placu Pigalle, a kończącą na Mairie du 18e kosztuje około 1,50 euro. Autobusy wożą pasażerów
w godzinach 7:30 – 20:15, kursując co 12 minut.

Kolejny niekonwencjonalny autobus, którym można podróżować po Paryżu, a dokładnie po Sekwanie to Batobus. Jego trasa liczy 8 przystanków, na których zakupić można bilety jednodniowe (za 12 euro – bilet normalny), ważne 2 dni (w cenie 14 euro) lub na 5 dni przejażdżek (koszt takiego biletu to 17 euro).

Po Paryżu podróżować można także dzięki pociągom miejskiej sieci kolejowej RER kursującym w godzinach 4:45 do 1:30. Kolej została tak zorganizowana, aby łączyć się i uzupełniać przystankami i godzinami odjazdów z siecią metra.

Po tym najważniejszym francuskim mieście kursuje ponad 12000 taksówek, dla których oddano 487 postojów. Taxi „złapać” można także w tradycyjny sposób, na ulicy. Znak na dachu pojazdu wskazuje czy samochód jest wolny. Cena początkowa to 2 euro, a dalsza dopłata zależy od taryfy. W taryfa A obowiązującej od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00 należy doliczyć 0,82 euro/km, taryfa B (pn. do pt. 17:00 – 10:00 oraz niedziele i święta od 7:00 do 24:00) to 1,10 euro/km oraz w taryfie C 1,33 euro/km od 24:00 do 7:00 w niedziele i święta.

W stolicy Francji działają wszystkie większe firmy trudniące się wynajem samochodów. Wypożyczyć auto można za pośrednictwem naszej strony. Jazda samochodem po mieście jest stosunkowo wygodnym rozwiązaniem, należy jednak liczyć się z tym, że w godzinach szczytu przyjdzie nam niejeden raz utknąć w korkach. Ponadto miejsc parkingowych jest w mieście zdecydowanie za mało.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila.

Aktualności

Bogota i Wyspy Karaibskie w PROMOCJI

La_Candelaria_Bogota

Nie tylko dla zakochanych, choć z okazji Walentynek – promocja Air France/KLM. Przeloty do Paryża w obie strony zaczynają się już od 499 PLN! Atrakcyjną cenę otrzymała również Bogota, a dla osób, które marzą o bajecznych Wyspach Karaibskich gratką będą trzy unikatowe miejsca: Fort De France na Martynice, Point a Pitre na Gwadelupie oraz Saint-Denis na Reunion. Sprawdź ceny!