+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Moskwa


Komunikacja miejska Moskwa

Komunikacja miejska w Moskwie jest dobrze zorganizowana oraz rozbudowana. Pojazdy oddane są do użytku pasażerów w godzinach 5:30 – 1:00.

Bilety na przejazdy tramwajem, autobusem oraz trolejbusem kosztują po 17 rubli*. Tyle zapłacimy za zakup biletu w specjalnym kiosku komunikacji miejskiej lub kiosku z żywnością. Kupując u kierowcy pojazdu, zapłacimy 25 rubli. Bilet na przejazd metrem to koszt 19 rubli. Nabyć go można w kasie na stacji metra.

W Moskwie nie przysługują żadne zniżki dla dzieci, młodzieży uczącej się czy seniorów. Jedynie dzieci do 7. roku życia podróżować mogą za darmo. Brak także biletów okresowych (np. na tydzień czy miesiąc).

Jednym z wygodniejszych środków transportu są moskiewskie autobusy. Docierają one do praktycznie każdego miejsca w mieście. Po stolicy obecnie przemieszczać się można za pomocą aż 500 linii autobusów miejskich i 300 linii podmiejskich. W tych ostatnich obowiązuje inny rodzaj biletu, do nabycia jedynie u kierowcy pojazdu.

Autobus linii nr 500 kursuje zarówno po mieście jak i poza jego granicami (gdzie skasować należy już ten drugi rodzaj biletu).

Najstarszymi pojazdami komunikacji miejskiej w Moskwie są tramwaje, które kursują po mieście już ponad 100 lat. Oczywiście do użytku podróżnych oddane są również nowoczesne pojazdy. Dużym plusem tramwajów jest ich szybkość, która polega głównie na uniezależnieniu się od dróg, które zwykle są zakorkowane i zatłoczone przez samochody. Linie tramwajowe mają jednak dużo mniejszy zasięg niż autobusowe.

Zdecydowanie bardziej powolnym, ale za to ekologicznym środkiem transportu miejskiego są w Moskwie trolejbusy, które przemieszczają się po mieście od 1933 r. Obecnie tabor trolejbusowy składa się z 50 linii.

Cieszącym się największą popularnością środkiem transportu w Moskwie jest zdecydowanie metro, które jest też najszybszym rozwiązaniem. Ponadto na szczególną uwagę zasługują stacje stołecznego metra, które uznawane są za działa sztuki, dzięki ozdabiającym je malowidłom.

Po mieście kursują taksówki prywatnych oraz państwowych firm przewozowych. Ich ceny są dość zróżnicowane, dlatego koszt przejazdu oraz cenę za 1 km powinno się ustalić przed rozpoczęciem kursu. Sporym minusem moskiewskich taksówek jest ich niewielka ilość, dlatego „złapanie” pojazdu jest rzeczą dość trudną.

Innym rodzajem taksówki, tyle że 10 – osobowej są marszrutki, które przypominają też busy. Są one bardzo popularnym środkiem transportu i kursują po najbardziej obleganych trasach, niestety są jednak dość drogie. Cena za przejazd przewyższa koszt biletu na transport publiczny 2- 3- krotnie.

Po Moskwie można także przemieszczać się za pomocą wynajętego samochodu. Za pomocą z naszej wyszukiwarki skorzystać można z usług wypożyczalni samochodowych działających w mieście. Warto jednak pamiętać, że drogi
w Rosji, a nawet w stolicy drogi nie są najlepszej jakości, a kierowcy raczej rzadko przestrzegają przepisów drogowych (co objawiać się może np. ignorowaniem pieszych na pasach lub na sześciopasmówce zrobieniem sobie ośmiu pasów ruchu).