Tanie latanie   Loty do Dubrownik Loty do Dubrownik (Chorwacja) w promocyjnej cenie

 
Loty do Dubrownika z Warszawy
od 1470.02zł
Linie lotnicze British Airways
British Airways

 
Loty do Dubrownika z Dublina
od 1524.55zł
Linie lotnicze SAS
SAS

 
Loty do Dubrownika z Warszawy
od 1793.42zł
Linie lotnicze PLL LOT
PLL LOT

Informacje: Dubrownik

Dubrownik

Dubrownik to nieduże chorwackie miasto i zarazem port leżący w południowej części Chorwacji, nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Uważane jest za najpiękniejsze w tym kraju i nazywane jest często „Perłą Adriatyku”. Miasto zostało założone 1300 lat temu greckich uciekinierów z wyspy Epidaurus.

Miasto za sprawą swych kamiennych zabytków, budowli, świątyń i murów obronnych zostało wpisane w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod względem turystyki jest to najważniejszy ośrodek w Dalmacji. Dubrownik w ogromnej mierze utrzymuje się z przemysłu turystycznego. Miasto posiada ważny port handlowy oraz pasażerski.

Dubrownik został bardzo zniszczony przez wojnę, jednak większość zniszczeń udało się już w mieście naprawić i odbudować.

 

  • Czas letni: jak w Polsce
  • Czas zimowy: jak w Polsce

 

Dubrownik to prawdziwa skarbnica zabytków oraz przepięknych, ciekawych miejsc. Niezwykle charakterystyczne dla tego miasta jest to, że wszystkie budynki w Dubrowniku zostały wykonane z takiego samego, jasnego kamienia.

Swą niezwykłością urzeka przede wszystkim Stare Miasto, które w 1979 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To przede wszystkim z jego powodu Dubrownik nazywany jest „kamiennym miastem”. Na ternie Starego Gradu znajduje się apteka pochodząca z 1317 roku i będąca tym samym najstarszym tego typu budynkiem w Europie.

Główny deptak ma swój początek przy bramie Pilepochodzącej z 1471 roku. Swego czasu brama była jednym z dwóch wejść prowadzących do miasta. Oprócz niej funkcję taką pełniła też brama Ploče. W obecnych czasach do obmurowanej części Dubrownika wejść można także przez trzecią bramę - Buža, czyli dziura. Miłośnikom średniowiecza z pewnością spodoba się wejście do miasta prowadzące przez drewniany most zwodzony, nad fosą.

Po wejściu na teren Starego Miasta trafimy od razu na główną ulicę Dubrownika - Placa (inaczej Stradun). Prowadzi ona od wieży zegarowej aż do portu. Trasa jest szeroka i wykonana ze lśniącego, wypolerowanego kamienia. Na niej właśnie odbywają się najczęściej pokazy artystyczne, występy ulicznych grajków, spotkania mieszkańców, znaleźć tam można także wiele straganów, kawiarni i innych miejsc nastawionych na turystów. Promenada zachwyca swym pięknem. Co prawda wiele budynków zostało zniszczonych przez trzęsienie ziemi, jednak nadal znaleźć tam można echo dawnych czasów, kiedy to przy ulicy Placa mieszkali najbardziej zamożni obywatele Dubrownika.

Dubrownik warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego budynki, mury obronne otaczające starówkę, kościoły i fontanny, których w mieście jest naprawdę dużo. Jedną z nich jest słynna Wielka Fontanna Onufrego (Velika Onofrijeva fontana). Jest to okrągła budowla znajdująca się nieopodal główniej ulicy miasta, pochodząca z 1438 roku i zwieńczona jest kopułą z otworem w środku. W dawnych latach dzisiejsza fontanna pełniła funkcję punktu czerpania wody z wodociągów przez mieszkańców Dubrownika. Została zaprojektowana przez architekta Onofria della Cava i długo była jedną z większych ozdób miasta, jednak w wyniku trzęsienia ziemi straciła wiele ze swych zdobień. Nadal jednak posiada podobno niezwykłą moc spełniania marzeń. Warunkiem jest napicie się wody wypływającej z każdego kranu znajdującego się w ustach masek.

Kamienny szlak, którym każdy powinien się przespacerować, prowadzi wzdłuż starówki do zatoki Ombla, w której mieści się ACI Marina Dubrownik do Sveti Jakov.

Dubrownik jest miastem oferującym turystom odwiedzenie wielu muzeów, więc miłośnicy tego typu spędzania wolnego czasu z pewnością nie wyjadą stamtąd zawiedzeni.

Do miejsc wartych odwiedzenia zaliczyć należy także pałac Sponza znajdujący się przy północnej części placu Luža, po lewej stronie wieży zegarowej. Wybudowany został w latach 1516-1522. Początkowo Dynak miał być przeznaczony do pełnienia funkcji urzędu celnego, był także urzędem miar i wag, budynkiem należącym do akademii oraz centrum finansowo-kulturowym. Dziś znajduje się tam Archiwum Miejskie Dubrownika (Arhiva Dubrovacke Republike). Odwiedzić można tam również stałą wystawę upamiętniającą obrońców miasta poległych w czasie wojny w 1991 roku. Budynek pałacu z zewnątrz prezentuje się równie ciekawie, między innymi za sprawą przepięknych renesansowych okien na pierwszym piętrze oraz kolumnady wewnętrznego dziedzińca.

Innym pałacem wartym odwiedzenia jest Pałac Rektorów mieszczący się przy ulicy Pred Dvorom. Jest on reprezentantem renesansowo-gotyckiego stylu. Parter osłania kolumnada chętnie wykorzystywana przez mieszkańców i przyjezdnych w upalne dni jako schronienie przed palącym słońcem. Latem można wziąć udział w koncertach i przedstawieniach teatralnych odbywających się na wewnętrznym dziedzińcu. Pałac w dawnych czasach był siedzibą wybieranego raz w miesiącu rektora (który bez zgody senatu nie mógł opuszczać budynku) oraz Małej Rady, która rządziła miastem. Dziś w murach pałacu znajduje się Muzeum Kulturalno-Przyrodnicze Knežev Dvor, które organizuje wystawy mebli, historyczne, wystawy dzieł malarstwa barokowego oraz numizmatów.

Jeśli chodzi o budynki sakralne, których również w mieście nie brakuje, warto zwiedzić w pierwszej kolejności jednonawowy kościół Zbawiciela mieszczący się nieopodal Fontanny Onufrego. Kościół powstawał w latach 1520 – 1528 i wybudowany został według stylu renesansowego, jednak posiada także elementy stylu gotyckiego. Ciekawostkę stanowi fakt, że kościół przetrwał trzęsienie ziemi praktycznie bez żadnych uszczerbków, podczas gdy ogromna ilość budynków została w wielkim stopniu zniszczona.

Zdecydowanie bardziej okazałą budowlą jest znajdująca się nieopodal świątynia franciszkanów, którą zaczęto budować w 1317 roku. Jej wejście jest niezwykle udanym przykładem połączenia stylu gotyckiego z romańskim – portal pochodzący z 1498 roku wyobraża Pietę mającą po bokach postaci św. Hieronima oraz Jana Chrzciciela, a ponad nimi wznosi się Bóg.

Za świątynią znajduje się klasztor, który również warto zobaczyć. Jego wewnętrzny dziedziniec (niegdyś ogród, w którym franciszkanie hodowali lecznicze zioło) otaczają krużganki z kolumnami zdobionymi motywami zwierzęcymi i roślinnymi, a także rzeźbionymi ludzkimi twarzami.

W Dubrowniku znajduje się także jedna z najstarszych w Europie synagoga pochodząca z XV wieku.

Chcąc zobaczyć jeszcze więcej, można wybrać się do portu, z którego wypływają łodzie zawożące pasażerów na piękną wyspę Lokum lub do miejscowości wypoczynkowej Cavtat położonej na południowy wschód od miasta. Łodziami można przepłynąć się także po delcie Neretwy.

Plaże w Chorwacji są skaliste, jedynie w niewielkich zatoczkach można znaleźć miejsca ze żwirem, drobniejszymi kamieniami lub piaskiem. Jednak to niewielka niewygoda nie odbiera im uroku. Należy jedynie pamiętać, aby zabrać ze sobą miękki podkład do leżenia oraz uważać na jeżowce. Będąc już na plaży, warto spróbować któregoś z licznych sportów wodnych, jakie uprawiają mieszkańcy Dubrownika. Przede wszystkim jest to waterpolo, surfowanie, nurkowanie, żeglarstwo, a po wyjściu z wody – wspinaczka.

Niemałą atrakcję stanowi także zwiedzenie ogrodu botanicznego w Trsteno, gdzie zobaczyć można wiele charakterystycznych dla tego regionu najpiękniejszych roślin.

Jeśli chodzi o życie rozrywkowe, Dubrownik nie pozostaje w tyle za większymi miastami. Co roku latem odbywa się tu jeden z największych europejskich festiwali muzycznych, folklorystycznych, operowych oraz teatralnych. Festiwal w Dubrowniku jest też najważniejszym tego typu wydarzeniem w Chorwacji. W sierpniu można wziąć udział w Festiwal Bluesa i Jazzu, a w maju ma tu swoje miejsce Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Ponadto miasto oferuje wybranie się wieczorem lub nocą do wielu klubów i dyskotek, a dla tych chcących w spokoju posiedzieć i napić się piwa lub lokalnych alkoholi - pubów, barów i kawiarni.

Oczywiście nikt nie powinien wyjechać z miasta nie spróbowawszy uprzednio charakterystycznych chorwackich dań. Zamówić je można w jednej z wielu restauracji czy kawiarni mieszczących się na starówce. Kuchnia tego kraju jest bardzo zróżnicowana. Krajowym przysmakiem jest warzywna pasta ajwar dodawana do mięs, kanapek i wielu dań. Zamówić powinno się także Ćevapčići, czyli grillowane lub smażone mięsne danie pochodzące z Bałkanów. Chorwaci mają niezwykle smaczne wędliny, sery wędzone, gulasze czy naleśniki. Będąc w jednym z nadmorskich chorwackich miast powinno się spróbować także dań rybnych (np. mięso z rekina lub brodet - kilka gatunków ryb w sosie) albo z owoców morza (największą popularnością cieszą się kalmary oraz raki). Bardzo popularne są dania mięsne smażone lub grillowane, podawane często z warzywami. Region Dalmacji stawia głównie na zdrowe dania, z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Szczególnie chętnie serwuje się tu wyroby własne. Większość dań zawiera ryby i inne owoce morza, jagnięcinę i wieprzowinę pod różną postacią, a do wszystkiego dodawana jest oliwa z oliwek i serwowana jest sałatka ze świeżych warzyw. Będąc w Dubrowniku powinno się zamówić gulasz z kopytkami (pašticada), warzywa podawane z mięsem, manestry - makaron z mielonym mięsem, a także arambašići - faszerowane liście winogronowe. Lokalnym deserem jest rozata - gęsty krem z jajek, mąki i mleka serwowany schłodzony i polany syropem karmelowym.

 


Komunikacja miejska w Dubrowniku, który jest niewielkim miastem, nie jest bardzo rozbudowana, jednak wystarczająca, aby poruszać się bez problemów po całym jego terenie.

 

Najchętniej wybieraną opcją są autobusy i to na ich sieci opiera się transport publiczny. Pojazdy obsługuje niemiecka firma Libertas. Opanowała ona także połączenia podmiejskie oraz międzymiastowe. Do użytku podróżnych oddanych jest siedemdziesiąt pojazdów. W 2011 roku zaczął działać w mieście nowy dworzec autobusowy.

Po mieście kursuje 9 linii miejskich oraz busy. Miejscowości położone wokół Dubrownika obsługiwane są przez 17 linii oraz autobusy turystyczne.

 

Po Dubrowniku od 1910 roku kursowały również tramwaje łączące różne punkty w mieście, a także półwysep Lapad i nowy port z bramą prowadzącą do Starego Miasta, jednak po wypadku mającym miejsce w 1970 roku zdecydowano o zamknięciu wszystkich linii tramwajowych.

 

Za pośrednictwem naszej strony można skorzystać z usług wypożyczalni samochodowych działających w mieście i zarezerwować sobie auto na czas pobytu w Dubrowniku. Za wynajęcie samochodu na jeden dzień zapłacimy około 360-400 HRK*.

 

Po mieście jeżdżą także taksówki, które nie są bardzo drogie, jednak ze względu na to, że Dubrownik jest niewielki i tabor autobusowy jest właściwie wystarczający, taxi nie jest tam zbyt popularnym środkiem transportu.

 


Lotniska w Dubrownik

- port lotniczy Dubrownik mieści się w Čilipi, 20 km na południowy wschód od Dubrownika


Wymagane dokumenty Dubrownik

 

Obywatele Polski podlegają prawu do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który daje możliwość do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Chorwacji do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.

 


Ambasada w Dubrownik

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb

tel.: (00385-1) 48-99-444

fax: (00385-1) 483-45-77

e-mail: hrzagamb@msz.gov.pl
Aktualności

Chorwacja w promocji z Eurolot.com
Dubrownik Już od godziny 16 dzisiaj... startuje 4-dniowa promocja loty do Chorwacji z Eurolot.com! Wyloty w czerwcu z portów krajowych: Gdańsk, Kraków i Poznań, bezpośrednio. Ceny od 649 zł.


Linki

Tanie loty