Tanie latanie   Loty do Antalya Loty do Antalya (Turcja) w promocyjnej cenie

 
Loty do Antalya z Nottingham
od 259.56zł
Linie lotnicze

 
Loty do Antalya z Sabiha Gokcen
od 455.26zł
Linie lotnicze

 
Loty do Antalya z Istambuł
od 833.1zł
Linie lotnicze

Informacje: Antalya

Błękit morza i burzliwa historia Antalyi

Antalya jest nadmorskim miastem, które leży na południu Turcji na tak zwanej riwierze tureckiej. Może ona pochwalić się wysokimi temperaturami, ciepłym morzem oraz niezwykłymi zabytkami, dlatego też jest często wybierana jako miejsce na wakacyjny odpoczynek.

Tereny, na których obecnie wznosi się miasto, są z jednej strony ograniczone Morzem Śródziemnym, z drugiej natomiast wysokimi górami Taurus. Samo miasto założone zostało w II wieku naszej ery przez króla Pergamonu Attalosa II, a później trafiło w ręce Rzymian. Wspominają o nim także dzieje biblijne, ponieważ miał w nim przebywać Paweł z Tarsu oraz Święty Paweł i Święty Barnaba. Po upadku Rzymu Antalya przeszła we władanie Cesarstwa Bizantyjskiego, z którym związany jest pierwszy okres świetności miasta. Stała się ona popularnym ośrodkiem handlowym, ale także i celem ataków Arabów, którzy kilka razy przeprowadzili najazdy na miasto, jednak nie zahamowało to jego rozwoju. Później trafiło ono w ręce Turków seldżuckich, na chwilę było pod panowaniem Włoch, aby po jakimś czasie znów wrócić na mapę Turcji. Aktualnie Antalya jest miejscem, które zawdzięcza swój rozkwit głównie turystyce, ponieważ ma do tego idealne warunki.

Chociaż miasto nie może pochwalić się licznymi zabytkami, to na pewno warto zwiedzić je wszystkie, ponieważ wtedy będziemy mogli dokładnie wczuć się w klimat Antalyi i zrozumieć jej historię. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Minaret Yivli. Skonstruowany został przez Turków w XIII wieku i od tego czasu niezmiennie góruje nad miastem. Żeby dostać się na tę 38-metrową wieżę należy pokonać prawie 90 stopni. Koniecznie trzeba zobaczyć też bramę cesarza Hadriana. Pochodzi ona ze 130 roku i została zbudowana na cześć tego władcy. Czas warto też przeznaczyć na spacer po historycznej dzielnicy Kaleici, która jest najstarszą częścią miasta wraz z portem, której korzenie sięgają rzymskiego panowania.

Oprócz zabytków znajdujących się w samej Antalyi, można także zwiedzić okoliczne miasteczka, gdzie będziemy mogli podziwiać ruiny starożytnych miast, na przykład Ariassos i Termessos. Poza tym ciekawym miejscem na wycieczkę jest Aspendos, gdzie mieści się jeden z najlepiej zachowanych starożytnych amfiteatrów, czy Perge z charakterystyczną rzymską architekturą.

Antalya to jednak głównie wspaniale przygotowany kurort, w którym będziemy mogli nie tylko wylegiwać się na plażach i kąpać w błękitnym morzu, ale także spróbujemy swoich sił na nartach wodnych, w windsurfingu czy kajakarstwie. Oprócz tego turyści wybierają nurkowanie, ponieważ ciepłe i idealnie czyste morze pozwala na nieograniczone podglądanie morskiego życia. Plaże położone są praktycznie wzdłuż całego miasta, dlatego nie powinno się mieć problemów ze znalezieniem wolnego miejsca, ale pamiętajmy, że w sezonie przyjeżdża tam bardzo dużo turystów.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Antalya jest najlepszym miejscem na relaksujący wypoczynek, podczas którego będziemy mogli także bliżej zaznajomić się ze starożytną kulturą Rzymian oraz Turków.Linki

Tanie loty