Błąd. Serwer odpowiada: Illegal mix of collations (latin2_general_ci,IMPLICIT) and (utf8_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' Komunikacja miejska Rzym


 


 Tanie latanie   Loty do Rzym   Komunikacja miejska Rzym Loty do () w promocyjnej cenie

Komunikacja miejska Rzym

Komunikacja miejska w stolicy Italii działa niezwykle sprawnie i jest bardzo rozbudowana, co ułatwia przemieszczanie się po tym niezwykle zatłoczonym turystami mieście. Po Rzymie pasażerów przewiozą taksówki, samochody z wypożyczalni, autobusy, trolejbusy, tramwaje oraz pojazdy transportu narzecznego. Ogromnym ułatwieniem jest jednolity system biletowy na wszystkie te środki transportu.

Ceny* i rodzaje biletów:

  • BIT – ważny przez 75 minut, na jednorazowy przejazd metrem lub pociągiem albo dowolną ilość przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej, koszt około 1 euro
  • MULTIBIT – działa jak 5 biletów BIT, kosztuje ok. 5 euro
  • BIG – jednodniowy, ważny od chwili skasowania do północy danego dnia, na wszystkie środki transportu, w cenie około 4 euro
  • BTI – bilet trzydniowy, na wszystkie środki transportu, koszt to około 11 euro
  • CIS – bilet ważny przez tydzień, w cenie ok. 16 euro
  • bilet miesięczny kupić można w cenie 30 euro

Dzieci do lat 10 jeżdżą za darmo, ale tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Kara za brak ważnego biletu to koszt około 50 euro.

Rzymskie tramwaje to tylko sześć linii, jednak bardzo dobrze sprawdzają się w korkach.

Dzienne autobusy kursują po mieście w godzinach 6:00 – 24:00, po czym na ulice wyjeżdżają nocne pojazdy oznaczone literą „N”. Na stołecznych przystankach brak rozkładów jazdy (można go sprawdzić w Internecie). Autobusy kursują średnio co 10 minut, jednak nie są polecanym środkiem transportu w godzinach szczytu z uwagi na ogromne korki, z jakimi boryka się miasto. Zdarza się, że kierowca nie zatrzymuje się na przystanku, jeśli nie da mu się znaku ręką, że chce się wsiąść do pojazdu.

Zdecydowanie najszybszy środek transportu w Rzymie to metro. Dzieli się ono na linie podziemne i naziemne.

W skład tych pierwszych wchodzi linia A (pomarańczowa) oraz linia B (niebieska). Ich wspólna krańcówka to Termini. Pociągi metra kursują co 5 – 10 minut, poczynając od godziny 5:30 aż do 23:30. Stacje oznakowane są tabliczkami z białą literą M na czerwonym tle.

Na metro naziemne składają się trzy linie:

  • Ostiense – z pociągami do nadmorskiej dzielnicy miasta, kursują od 5:18 do 23:30
  • Piazzale Flaminio – do północnych części miasta, kursuje od 5:45 do 22:10
  • Roma Laziale – łaczy centrum Rzymu z jego wschodnimi dzielnicami, pociągi jeżdżą w godzinach 5:30 – 21:30
Rzymskie taksówki są łatwe do rozpoznania (należy korzystać zawsze z licencjonowanych przewoźników) dzięki swojemu żółtemu lub białemu kolorowi. Te „oryginalne” mają również logo firmy, znak miasta i taksometr. Opłata za kurs obejmuje całą usługę, więc dawanie napiwków nie jest już konieczne. Licencjonowane pojazdy czekają zawsze na specjalnie wydzielonych postojach, nie można ich „złapać” machając ręką. Przykładowo cena w zwykłej strefie, przy średniej prędkości to 0,78 euro za 1 km. Godzina jazdy z prędkością nie większą niż 20km/h będzie kosztowała pasażera 20,66 euro (plus opłata startowa).

Po mieście podróżować można także oczywiście samochodem, jednak jest to raczej odradzana opcja ze względu na rzymskie drogi i ich oznakowanie, w którym trudno jest się Polakom połapać. Ponadto bardzo uważać trzeba na samochodowych złodziei, których pełno w tym mieście. Jeśli jednak zdecydowaliby się Państwo wypożyczyć samochód, polecamy skorzystanie z naszej wyszukiwarki.Aktualności

Wyprzedaż do 30% - Alitalia
Florecja Santa Maria del Fiore Qatar Airways, PLL LOT, Air France... nadszedł czas promocji! Teraz wyprzedaż biletów także w Alitalii - taniej nawet o 30%. Mamy listę kierunków i cen.


Rzym za 108 zł (na Boże Narodzenie i nie tylko!)
Fontanna_di_Trevi Sprawdziliśmy aktualne ceny na bezpośrednie loty Wizz Air z Katowic do Rzymu i wybraliśmy najtańsze terminy. Nie trać czasu na poszukiwania – tutaj sprawdzisz kiedy lecieć i nie przepłacać.