+48 32 728 30 97, 800 000 556

Komunikacja miejska Monachium


Komunikacja miejska Monachium

Władze Monachium mając na celu zredukowanie emisji spalin oraz uniknięcie korków, zatroszczyły się o rozbudowanie i unowocześnienie zbiorowego transportu publicznego. Metro rozbudowano już w latach 70, w podobny sposób zatroszczono się o rozwój sieci tramwajowej oraz kolejowej.

W mieście na metro, tramwaje oraz autobusy obowiązuje ten sam typ biletu. Ich cena uzależniona jest od obszaru, na jakim obowiązują. I tak na przykład:

  • bilety jednorazowe podzielono na cztery typy uzależnione od długości trasy (im dłuższa trasa, tym więcej należy zapłacić)
  • bilet jednodniowy zaczynają obowiązywać od momentu skasowania do godz. 6:00 rano następnego dnia. Rodzaj biletu jednodniowego zależy od obszaru, po jakim planujemy podróżować
  • bilety tygodniowe oraz miesięczne obowiązują jedynie do końca danego tygodnia lub miesiąca, w którym zostały kupione. Wysokość ceny zależy od ilości stref, na jakie zostały zakupione.

Bilety dostać można w kioskach lub w specjalnych ulicznych lub autobusowych automatach biletowych.

Monachium oferuje pasażerom skorzystanie z usług 10 linii tramwajów dziennych oraz 4 linii nocnych. Pojazdy są stosunkowo nowe i komfortowe, jednak wraz z pojawieniem się metra zaczęły tracić na popularności. Pasażerowie chętniej podróżują szybką koleją niż tramwajami, które poruszają się z prędkością około 20 km/h.

Autobusy mają stanowić uzupełnienie dla środków transportu poruszającego się po torach. Autobusem dotrzemy tam, gdzie nie jeżdżą tramwaje, metro oraz kolejka S-Bahn. Pojazdy są wygodne i podróż komfortowa, jednak podróżni nie powinni liczyć na szybkie dotarcie do celu, ponieważ autobusy jeżdżą raczej wolno, ze średnią prędkością równą zaledwie 18 km/h. Po mieście jeździ 67 linii miejskich oraz aż 216 podmiejskich.

Najszybszym i najchętniej wybieranym środkiem transportu w Monachium jest oczywiście metro, które działa na naprawdę wysokim poziomie. Pociągi metra podjeżdżają na stacje co 10 minut, a te szczególnie często używane przez studentów kursują co 5 minut. Rozkład jazdy został ułożony tak, aby pasażerowie mogli bez problemu i czekania przesiadać się między poszczególnymi składami i liniami. Monachijskie metro posiada sześć linii, z czego jedna (U6) wozi pasażerów poza administracyjne granice miasta.

Po Monachium podróżować można również korzystając z usług szybkiej kolejki S-Bahn, która przygotowała dla podróżnych nowoczesne, czyste i komfortowe pociągi. Kolej kursuje niezwykle punktualnie, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród pasażerów. Pociągi kursują co 10-20 minut i poruszają się z prędkością około 50 km/h. Kolej S-Bahn posiada 148 stacji i ciągle jest rozbudowywana.

Wybierając przemieszczanie się po Monachium taksówką należy liczyć się z tym, że możemy zapłacić raczej dość wysoki rachunek. Korzystanie z usług firm taksówkarskich należy do nie najtańszych rozrywek. W mieście działa wiele korporacji i nie mają one jednej ustalonej stawki za kilometr, choć najczęściej wynosi ona: 0 do 5 km – 1,60 EUR/km, 5 do 10 km – 1,40 EUR/km, 10 km i więcej – 1,25 EUR/km.

Po stolicy Niemiec poruszać się można także wynajętym samochodem. Za pośrednictwem naszej strony skorzystać można z usług wypożyczalni samochodowych działających na terenie Monachium.