Tanie latanie   Loty do Londyn   Komunikacja miejska Londyn Loty do () w promocyjnej cenie

Komunikacja miejska Londyn

Londyńska komunikacja miejska jest jedną z najbardziej rozwiniętych i najlepiej funkcjonujących na Starym Kontynencie, także przemieszczanie się po mieście nie stanowi żadnego problemu. Linii jest wiele i pojazdy kursują bardzo sprawnie i często, co znacznie ułatwia przesiadki. Ponadto jazda jest komfortowa i wygodna.

Jednak żeby nie było za idealnie, londyński transport publiczny ma jedną, ale za to dość istotną wadę, a mianowicie niezwykle wysokie ceny biletów. Za korzystanie z komunikacji miejskiej w Londynie zapłacimy najwyższe kwoty ze wszystkich miast na świecie.

Tygodniowy bilet autobusowy kosztuje około 14 funtów, jednodniowy kosztuje ok. 3,5 funta, a za jednorazowy przejazd zapłacić trzeba około 2 funtów.

Jeszcze droższe przejazdy oferują linie metra oraz pociągi. Bilet na jednorazowy przejazd to koszt około 4 funtów. Najbardziej opłaca się wykupić kartę Travelcard, która uprawnia do przejazdów metrem, pociągami i autobusami przez 7 dni. Zapłacić za nią trzeba około 31 funtów.

Całą komunikacją miejską (łącznie z taksówkami) w Londynie zarządza firma Transport for London (TfL). Należy pamiętać, że w Londynie obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów w obrębie przystanków. Za jego nieprzestrzeganie można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 50 do aż 500 funtów.

Metro w stolicy UK jest najlepszym pomysłem na przemieszczanie się po mieście. Linie są niezwykle rozbudowane i docierają do każdej części miasta. Londyn jako pierwsze miasto już 10 stycznia 1863 roku zbudował sieć kolejki podmiejskiej, jest więc ona zabytkowa i najstarsza na świecie. Metro składa się z 12 linii (przy całkowitej długości 408 km) i 272 stacji. Pojazdy jeżdżą ze średnią prędkością 33km/h i przewożą rocznie około 976 mln pasażerów.

Minusem metra w stolicy Anglii jest jego wielka popularność, a co za tym idzie i ogromne zatłoczenie wagoników w godzinach szczytu. Wtedy często zdarza się, że wejście do pociągu jest niemożliwe.

Dobrym uzupełnieniem metra są pociągi, jednak nie docierają one do wszystkich dzielnic miasta. Aż do londyńskich doków kursuje natomiast kolejka DLR, która ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością i zdobywa uznanie podróżnych.

Ciekawym rozwiązaniem na podróżowanie po Londynie, szczególnie dla przyjezdnych, są słynne piętrowe autobusy. Są one jednak znacznie wolniejsze niż metro i często trzeba spędzić w nich sporo czasu stojąc w korkach. Z drugiej strony, jest to jednak dość tanie rozwiązanie, przynajmniej w porównaniu do reszty pojazdów londyńskiej komunikacji miejskiej. Za przejażdżkę jedną linią zapłacić trzeba 2,20 funta, a po wyrobieniu karty Oyster przejazd kosztuje tylko £1,30. Dzieci poniżej 15 roku życia podróżują bezpłatnie (dla tych powyżej 11 roku życia należy wyrobić specjalną kartę ze zdjęciem - Oyster photocard).

Po północy na londyńskie ulice wyjeżdżają nocne autobusy oznaczone literą „N”. Koszt przejazdu jest taki sam jak za dnia.

W większości pojazdów bilet kupuje się u kierowcy, jednak w niektórych starszych, szczególnie tych turystycznych nadal można zakupić bilet u konduktora z tyłu pojazdu.

Należy wiedzieć, że na większości przystanków autobusy zatrzymują się tylko na żądanie.

Paradoksalnie najtańszym sposobem na przemieszczanie się po mieście jest korzystanie z usług firmy taksówkarskiej, oczywiście o ile podróżuje się w kilka osób. Podróżni chętnie wybierają tzw. black cabs, czyli czarne taksówki. Za przejazd żółtymi pojazdami trzeba zapłacić nieco więcej. Wolne taksówki oznaczone są napisem „for hire”. Podając kierowcy lub dyspozytorowi adres należy zawsze poinformować także o dzielnicy, ponieważ wiele londyńskich ulic ma swoje imienne odpowiedniki w różnych częściach miasta.

W stolicy Wielkiej Brytanii działają wszystkie większe firmy trudniące się wynajmem samochodów. Wypożyczyć auto można za pośrednictwem naszej strony. Jest to stosunkowo wygodne rozwiązanie, należy jednak liczyć się z tym, że w godzinach szczytu przyjdzie nam niejeden raz utknąć w korkach.Aktualności

Londyn w dwie strony za 68 zł! AKTUALIZACJA
Londyn_za_68zl

Możesz nam zaufać - nie znajdziesz tańszych biletów do Londynu.... *AKTUALIZACJA