+48 32 728 30 97, 800 000 556

Zabytki Wilno – Czas wolny w Wilnie


Czas wolny, zabytki Wilno

Wilno jest miastem bardzo ciekawym turystycznie oraz posiadającym wiele prawdziwych „perełek”.

Chyba najbardziej znaną z nich jest Brama Wileńska (inaczej Miednicka), która współcześnie pełni funkcję kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest jedyną tego typu i tak zachowaną bramą miejską w Wilnie. Wybudowana została na początku XVI wieku i wraz z obrazem Madonny Ostrobramskiej jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli miasta.

Będąc w mieście, na pewno nie powinno się przegapić Katedry św. Stanisława. Jest to najważniejszy wileński kościół oraz miejsce pochówku władców.

Innym ważnym sakralnym obiektem jest Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Wybudowany on został w podzięce za wygraną wojnę z Rosją. Twórcami budynku byli Jan Zaor i Giovanni Battista Fredani. Na szczególną uwagę zasługują przepiękne kościelne sztukaterie oraz malowidła iluzjonistyczne stworzone przez Michelangelo Palloniego.

Pierwsze kolegium jezuickie powstało w Wilnie w 1570 roku, a 9 lat później na polecenie Stefana Batorego przekształcono je w słynny dziś Uniwersytet Wileński. Budynek robi naprawdę duże wrażenie, dlatego warto przejść się do dawnej szkoły Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego czy Tomasza Zana i poczuć atmosferę jej dawnych murów.

Szczególnym miejscem jest także Góra Trzech Krzyży, która znana jest ze swoich białych krzyży wbitych w ziemię na pamiątkę umęczenia siedmiu franciszkanów. Góra pełni także funkcję punktu widokowego na panoramę miasta.

Kolekcję Muzeum Zamku Wileńskiego podziwiać można w Wieży Giedymina, która stanowi pamiątkę po Zamku Górnym.

Niezwykle znaczącym polskim akcentem w Wilnie jest Cmentarz na Rossie. Jest jednym z czterech najważniejszych polskich cmentarzy na Litwie. Na Rossie spoczywa wielu znanych i zasłużonych Polaków (np. pochowano tam serce Józefa Piłsudskiego). Cmentarz jest także niezwykły pod względem swojej architektury, a mieszczące się tam nagrobki uznawane są za dzieła sztuki na skalę europejską. Dodatkowym atutem jest otaczający go urokliwy park.
Chyba najsławniejszy Polak związany z Litwą, a w szczególności z Wilnem doczekał się w tym mieście swojego muzeum. Przy ul. Bernardyńskiej 11 odwiedzić można Muzeum Adama Mickiewicza. Wcześniej w budynku tym znajdowało się wynajmowane przez wieszcza romantyzmu mieszkanie, w którym przygotowywał do druku takie dzieła jak chociażby „Grażynę”.

Najwyższy budynek na skalę krajową to wileńska wieża telewizyjna, która wznosi się na wysokość aż 326,5 m.

W swoim wnętrzu kryje obracającą się platformę widokową robiącą pełny obrót w 45 minut z kawiarnią mogącą pomieścić około 80 gości. Przy dobrej widoczności można podziwiać z niej niezapomnianą panoramę miasta rozciągającą się nawet na 50 km. Sama wieża prezentuje się szczególnie pięknie nocami w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to przyozdabiana jest mnóstwem kolorowych lampek i innych ozdób.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Wilna jest Aleja Giedymina, warto więc wybrać się na spokojny spacer w wolnej chwili i podziwiać zgromadzone przy niej ważne wileńskie budynki (np. Sejm, Trybunał Konstytucyjny czy Bibliotekę Narodową). Ponadto przy ulicy tej mieści się mnóstwo restauracji, kawiarni i sklepów.

Słynną wileńską republiką artystów jest Dzielnica Zarzecze oddzielona od Starówki rzeką Wilejką. Zobaczyć w niej można charakterystyczne, urokliwe budynki i rzeźby oraz poczuć niepowtarzalny artystyczny klimat panujący na ulicach, bazarach, a przede wszystkim w tamtejszych knajpkach. To oryginalne miejsce porównywane jest czasem do paryskiego Monmartru.

Na uwagę zasługuje też między innymi wileński Ratusz będący monumentalną klasycystyczną budowlą czy renesansowy Pałac Prezydencki, który pełni funkcję oficjalnej siedziby głowy państwa.

Mając nieco więcej wolnego czasu można wybrać się do oddalonego o niecałe 30 km od Wilna jedynego w Europie Wschodniej zamku na wyspie – Zamku w Trokach. Wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku, za panowania księcia Kiejstuta. Obecnie część zamku zajmuje muzeum.

Zainteresowani socrealizmem na pewno chętnie odwiedzą jedyne w swoim rodzaju muzeum socrealizmu. Utworzone zostało ono w parku, przy 2-kilometrowej ścieżce, przy której poustawiano 86 monumentalnych pomników przedstawiających radzieckich bohaterów i przywódców, a także wieżyczki strażnicze wzorowane na łagrowe. Tę nietypową wystawę oglądać można w miejscowości Grutas, niedaleko Druskiennik.

Najpopularniejsze litewskie dania reprezentujące krajową kuchnię to np. czebureki (rodzaj pierogów), cepeliny (pyzy z nadzieniem), kastinys (żmudzkie danie ze śmietany i masła, z dużą ilością przypraw), kibiny (kolejny rodzaj pierogów), kołduny (litewskie uszka z surowym nadzieniem), kugiel (babka ziemniaczana ze skwarkami zapiekana w piekarniku), doskonale znany w Polsce chłodnik, Vėdarai (kiszka ziemniaczana) czy bliny żmudzkie (czyli grube placki ziemniaczane nadziewane mięsem lub grzybami).

Jeśli chodzi o alkohole, to będąc na Litwie powinno się spróbować starki (przynajmniej 43%-owa nalewka z najwyższej jakości spirytusu oraz składników pochodzenia naturalnego), lietuviskas midus (miód pitny z dodatkiem różnych ziół i owoców) i Trejos Devynerios (wódka z dodatkiem 27 ziół, wytwarzana na Litwie już od XIII wieku).

Życie nocne przebiega tu jak w większości dużych Mast. Wilno oferuje bogaty wybór klubów nocnych, dyskotek, a także barów i pubów, w których zakosztować można tradycyjnego klimatu dawnej Litwy.

Aktualności

Loty do Dubaju za 740 zł!

Burj Al Arab
Nie lada gratka dla miłośników Orientu… i super okazji! UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES mają w swojej ofercie bilety do Dubaju za 740 zł. Nawet biorąc pod uwagę koszty związane z uzyskaniem wizy i dojazdem do Wilna – trzeba przyznać – cena jest śmiesznie niska! Bilet w opcji multicity.