Tanie latanie   Loty do Budapeszt   Czas wolny, zabytki Budapeszt Loty do () w promocyjnej cenie

Czas wolny, zabytki Budapeszt

Nikt, kto przyjechał do Budapesztu nie powinien przegapić odwiedzenia Zamku Królewskiego (Vár). Czas jego wybudowani jest nieznany, choć najbardziej prawdopodobna wydaje się być hipoteza mówiąca o XIII wieku.

Kompleks zabudowań zamku oraz całe Wzgórze Zamkowe trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Południowe skrzydło zajmuje m.in. Muzeum Historii Budapesztu, w północnym znajduje się Muzeum Historii Współczesnej, we wschodnim - Galeria Narodowa, a w zachodnim - Biblioteka Narodowa.

Kolejnym budapeszteńskim turystycznym „klasykiem” jest Kościół Macieja, czyli Mátyás Templom. Świątynia ta naprawdę jest pod wezwaniem Przenajświętszej Panienki, a umowne imię Macieja nadali jej mieszkańcy stolicy. Wzniesiona została w XIII wieku na środku Wzgórza Zamkowego. Kościół warto odwiedzić chociażby ze względu na znajdujące się w nim przepiękne freski i zdobne witraże, kryptę i skarbiec. Wiele skarbów kryje także przykościelne Oratorium Królewskie.

Niezwykłe wrażenie robi także budynek Parlamentu. Jego budowa trwała od 1885 do 1904 roku. Sama budowla jest naprawdę monumentalna. Jej powierzchnia wynosi około 17 000 m2, a wysokość kopuły - 96m. Wnętrze kryje ponad 700 pomieszczeń, z których większość otwarta jest dla zwiedzających (poza czasem sesji parlamentarnych).

Przebywając w stolicy Węgier warto zobaczyć także Most Łańcuchowy (Lánchíd). Wyjątkowe wrażenie robi szczególnie nocą. Jego budowa trwała 9 lat. Ten łańcuchowy most uznawany jest za najpiękniejszy nad całym Dunajem. I rzeczywiście, widok podświetlonej budowli robi niezapomniane wrażenie. Most ten jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Budapesztu.

Inne budowle, które powinno się zobaczyć w wolnej chwili to m.in. Wieża św. Magdaleny znajdująca się przy placu Kapisztrán, naprzeciwko Muzeum Wojny oraz Bazylika św. Stefana, której budowa trwała ponad 50 lat. Może ona pomieścić około 10 00 wiernych i zdobiona jest przepięknymi malowidłami oraz freskami.

Miłośnicy zwiedzania muzeów i galerii sztuki powinni być usatysfakcjonowani wizytą w Budapeszcie, ponieważ w stolicy znajduje się ich aż 223. Te najważniejsze oraz najchętniej odwiedzane to oczywiście Węgierskie Muzeum Narodowe, a także Dom Terroru, Muzeum Sztuk Pięknych, Pałac Sztuk, Muzeum Historyczne Budapesztu, Muzeum Aquincum, Muzeum Sztuki Stosowanej i Muzeum Etnograficzne.

Turyści zwykle zainteresowani są też termami. Budapeszt słynie nie tylko ze swoich zabytków, ale i z wód termalnych, które przyciągają coraz większe ilości turystów. W samym mieście działają cztery kąpieliska termalne, których wody pomocne są w leczeniu nerwobóli, zwężenia żył, astmy, przewlekłego nieżytu oskrzeli, chorób układu krążenia, układu ruchu, kręgosłupa, stawów, chorób nerek, woreczka żółciowego czy układu trawiennego.

Nie mniejszą popularnością cieszy się również sztucznie utworzona Wyspa Małgorzaty. Jest ona znanym miejscem wypoczynku. Wyspa zajmuje 95,6 ha powierzchni. Znajdują się na niej kluby, hotele, restauracje, kawiarnie, baseny, obiekty sportowe oraz mnóstwo terenów i szlaków idealnych na przechadzki lub przejażdżki rowerowe.

Ci, którzy wolą w wolnym czasie wybrać się do miejsc, o których niekoniecznie napisze każdy tradycyjny przewodnik, powinni odwiedzić Oceanarium – Tropicarium prezentujące przeróżne zbiory ryb i innych morskich stworzeń, jest to największy tego typu obiekt w Europie Środkowej.

Podobnym miejscem jest stołeczne zoo. Jest to jeden z pierwszych tego typu obiektów w Europie. Otwarto je w 1866r. Atrakcją są nie tylko zwierzęta, ale i budynki znajdujące się na terenie zoo. Dużą ciekawostką dla wszystkich małych i dużych odwiedzających jest możliwość karmienia zwierząt karmą zakupioną na terenie ogrodu zoologicznego.

Spragnienia trakcji powinni wybrać się także do Vidamparku, czyli wesołego miasteczka. Posiada ono wiele nowych urządzeń, które zapewniają moc atrakcji.

Po zwiedzeniu wszystkich wartych odwiedzenia miejsc, z całą pewnością każdy będzie miał ochotę wybrać się do jednej z tradycyjnych węgierskich restauracji. Te szczególnie polecane to m.in. Alabárdos (przy I Buda, Országház u.2) i Aranyhíd (XI Buda, Hegyalja út 64). Charakterystyczna kuchnia Węgier to przede wszystkim papryka w każdej postaci i w każdej potrawie. Ponadto serwuje się tu bográcsgulyás, czyli pikantną zupę gulaszową z wołowiny, lecsó, czyli znane nam leczo, halászlé – pikantną zupę rybną, gyulai kolbusz (paprykowa suszona kiełbasa), purée z jadalnych kasztanów podawane z bitą śmietaną znane tu jako gesztenye puree oraz túrós táska - niezwykle popularne deserowe słodkie bułeczki nadziewane twarogiem.

Niezwykle popularnym trunkiem, którego nie odmawiają sobie ani przyjezdni ani mieszkańcy jest węgierskie wino. Bogata oferta winiarni znajdujących się w centrum skierowana jest przede wszystkim do turystów, z kolei miejscowi chętniej przesiadują w mniej zatłoczonych i niepozbawionych tradycyjnego klimatu winiarniach mieszczących się na obrzeżach miasta.

Inne typowe węgierskie trunki to oczywiście tokaj, piwo węgierskie, palinka (czyli wódka owocowa) i unicum (lecznicza nalewka wytwarzana z ponad 40 różnych gatunków ziół i korzeni o nieco gorzkim smaku).

Po całym dniu można oczywiście udać się na zasłużony odpoczynek lub wziąć udział w bogatym nocnym życiu Budapesztu. Mnóstwo klubów, barów, pubów i dyskotek nie pozwoli na nudzenie się w tym mieście nocną porą. Można tu trafić do naprawdę wielu przyjemnych, klimatycznych i niezwykle różnorodnych miejsc. Propozycje na spędzenie nocy to odwiedzenie takich miejsc jak np. Trocadero Café (V. Budapeszt, Szent István krt. 15), Undergrass (VI Budapeszt, Liszt Ferenc tér 10), Bahnhof Music Club (VI. Budapeszt, Váci út 1), Alcatraz (VII. Budapeszt, Nyar u. 1), Arcadia (XI. Budapeszt, Fehérvári út 120), Capella Café (V Budapeszt, Belgrád rkpt. 23), Dokk (III. Budapeszt, Hajógyári sziget 122) czy E-Play Cyber Club (VI. Budapeszt, Teréz krt. 55).Aktualności

Coraz ciekawiej... Wizzair poleci do Istambułu
Błękitny Meczet Izrael, Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a teraz także Turcja – Wizzair od sierpnia będzie latał z Budapesztu do Istambułu. Bilety są już w sprzedaży, ceny od 307 zł zł za bilety w dwie strony!